Barack Obama

Na konci cesty. Obama otevřel muzeum afroamerické historie a kultury

Funkční období prvního černošského prezidenta Spojených států Baracka Obamy se chýlí ke konci a on nyní ve Washingtonu udělal jeden ze svých symbolických závěrečných kroků – na dohled od washingtonského Monumentu otevřel muzeum afroamerické historie a kultury, jehož vznik inicioval už George W. Bush.

 

Obamův předchůdce v Oválné pracovně se slavnostního otevření rozlehlé budovy od britského architekta Davida Adjaye účastnil i spolu s manželkou Laurou, na zahájení provozu expozic, které se věnují životu americké černošské populace, vystoupil také někdejší šéf americké diplomacie Colin Powell, hudebník Stevie Wonder, herec Will Smith nebo hvězda televizních obrazovek Oprah Winfreyová.

Vybudování afroamerického muzea navrhovali už v roce 1915 černošští veteráni občanské války, k naplnění jejich snah ale došlo až o sto let později; americký Kongres totiž vznik takového muzea schválil teprve v roce 2003 a v tomtéž roce zákon umožňující jeho výstavbu podepsal i George W. Bush.

Budova o rozloze přesahující sedmatřicet tisíc čtverečních metrů vyrostla během následujících čtyř let ve washingtonském parku National Mall nedaleko Bílého domu. Objekt s členitým perforovaným pláštěm bronzové barvy nyní nabízí kolem 36 000 exponátů, od zboží určeného k výměně za otroky v Africe po rasově segregovaný železniční vagon z 20. let minulého století a červený kabriolet průkopníka rock'n'rollu Chucka Berryho.

Obama: Ignorovali jsme zkušenost milionů Američanů

Součástí expozic jsou i nadšenecké tenisky s portrétem Baracka Obamy a jeho pozitivním sloganem „Yes We Can!“, se kterým se před osmi lety senátor za stát Illinois poprvé ucházel o přízeň voličů – a ti ho v listopadu 2008 jako vůbec prvního Američana tmavé barvy pleti vyslali do Bílého domu.

„Oprávněně si vyprávíme příběhy velikánů, kteří vybudovali tuto zemi, ale příliš často – ať už úmyslně, nebo neúmyslně – jsme se rozhodli zakrývat nebo zcela ignorovat zkušenost milionů a milionů dalších Američanů,“ prohlásil nyní Obama ve svém projevu. „Je naprosto příhodné, že jejich příběh budeme vyprávět právě v parku National Mall, na stejném místě jako příběhy prezidentů George Washingtona a Thomase Jeffersona – a naší nezávislosti.“