Trump promluvil v ruské televizi RT. Kritizoval Clintonovou a zastal se Moskvy

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump oslovil své příznivce netradiční cestou, když se objevil na ruském propagandistickém televizním kanálu RT. V rozhovoru poskytnutém někdejší známé tváří CNN Larrymu Kingovi třeba odmítl teorie o ruském vlivu v amerických volbách. Opět také zkritizoval svou sokyni Hillary Clintonovou nebo prezidenta Baracka Obamu.

Donald Trump vystoupil v pořadu Larryho Kinga na RT
Zdroj: RT.com

V USA přitom není zvykem, aby se prezidentští kandidáti kriticky vyjadřovali o své zemi ve vysílání cizích médií.

Trump se už několikrát pochvalně vyjádřil o ruském vůdci Vladimiru Putinovi. Podle svých slov pro RT vážně pochybuje o možnosti, že by se Rusové snažili ovlivnit americké prezidentské volby, jak to tvrdí Trumpova soupeřka Hillary Clintonová. Nezastává ani názor, že Moskva stála za hackerským útokem na servery Demokratické strany, což někteří američtí experti považují za prokázané.

Trump tvrdě kritizoval nasazení americké armády v Iráku. Odsoudil i roli prezidenta Baracka Obamy a jeho dřívější ministryně zahraničí Clintonové v organizování odchodu amerických pozemních sil z této země. „Je to válka, v níž jsme se neměli angažovat, to zaprvé. A když jsme zemi opouštěli, odcházeli jsme špatně. To je celý Obama,“ poznamenal republikánský kandidát.

Trumpův vztah k Rusku a k Putinovi, kterého označuje za lepšího prezidenta, než je Obama, je častým terčem kritiky demokratů a jejich kandidátky Clintonové. Podle ní jsou Trumpovy výroky „nevlastenecké a urážejí nejen americký lid, ale i vrchního velitele jeho armády. Je to děsivé,“ řekla ve středu bývalá první dáma.

Vstřícný vztah k Moskvě naráží na odpor i mezi republikány. Jejich nejvýše postavený politik, šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, nemá Putina v lásce. „Putin je agresor, který nesdílí naše hodnoty. Narušuje svrchovanost sousedních zemí,“ prohlásil nedávno.