Útočníkům z Ansbachu a Würzburgu prý radili islamisté ze Saúdské Arábie

Islamisté, kteří útočili v německých městech Ansbach a Würzburg, se zřejmě radili se členy takzvaného Islámského státu (IS) v Saúdské Arábii. Informoval o tom na webu týdeník Der Spiegel. Podle agentury DPA vyšetřovatelé zatím potvrdili jen to, že oba muži krátce před útoky patrně obdrželi pokyny z Blízkého východu.

Místo činu v Ansbachu
Zdroj: REUTERS Autor: Michaela Rehle

Spiegel uvádí, že radikálové měli na nespecifikovaném počtu telefonních čísel kontakty se členy IS, a to i v Saúdské Arábii. Vyplývá to prý z jejich komunikace na chatech.

Würzburgský atentátník afghánského původu se radil se svým kontaktem z IS, jak má zabít lidi. Návrh najet do lidí autem prý odmítl s odůvodněním, že nevlastní řidičský průkaz. Místo toho řekl, že napadne cestující ve vlaku, což také později učinil.

Atentátník syrského původu, jenž útočil v Ansbachu, zemřel podle německých úřadů nechtěně. Původně měl dát do davu batoh s výbušninou, kterou by zdálky odpálil. Krátce před útokem jej ale jeho kontakt na chatu požádal, aby masakr nahrál a poslal IS. Batoh s výbušninou zřejmě nakonec explodoval předčasně.

Saúdská Arábie je členem koalice, která ze vzduchu útočí na pozice IS v Sýrii. Království také zakazuje svým občanům, aby se připojovali k IS. Saúdští Arabové přesto tvoří po Tunisanech druhou největší skupinu zahraničních bojovníků této organizace.

V Saúdské Arábii působí odnož IS, jež se na začátku dubna přihlásila k útoku na policejní stanici v Dalámu. Některé skupiny v Saúdské Arábii byly také v minulosti podezírány z podpory IS v zahraničí.