Pokémoni přispěli k nehodám, přepadení i pádu z útesu. Írán hru raději zakázal

Írán zakázal z bezpečnostních důvodů aplikaci Pokémon GO. Nařízení vydal úřad, který dohlíží na internetové aktivity. Jde vůbec o první zemi, jež oficiálně zakázala hru, která způsobila pokémonové šílenství po celém světě.

Pokémon GO se hraje i v Salvadoru
Zdroj: REUTERS Autor: Jose Cabezas

Navzdory, tomu že mají Íránci omezený přístup na internet, řada z nich řešila v uplynulých týdnech Pokémon GO na sociálních sítích. Íránské orgány nejprve čekaly, jestli s nimi budou tvůrci hry spolupracovat, nakonec se ji ale rozhodly kvůli nespecifikovanému bezpečnostnímu riziku zcela zakázat.

Už před časem vydali přední muslimští duchovní v Saúdské Arábii novou fatvu proti pokémonům, která se vztahuje i na novou aplikaci, kde hráči chytají v reálném světě virtuální postavičky. Podle Saúdů hra porušuje islámský zákaz hazardních her.

Indonésie už zakázala aplikaci policistům ve službě a americký stát New York ji zatrhnul všem sexuálním násilníkům v podmínce kvůli obavám, že takto vylákají děti na odlehlá místa, kde je následně zneužijí.

Hráč Pokémon GO
Zdroj: REUTERS
Autor: Sergio Perez

Francouz lovil na vojenské základně, Američanka uvázla na stromě

Incidentů spojených s aplikací je po celém světě hlášeno hodně. Jeden francouzský hráč například minulý měsíc pronikl na území vojenské základny, kde se snažil lovit pokémony.

Špatnou zkušenost má i mladá žena z Wyomingu, která se vydala hledat pokémony k řece a náhodou objevila mrtvolu. Trojice amerických kriminálníků zase využila „pokéstop“ k nalákání hráčů, které následně okradla.

V souvislosti se hrou je hlášena rovněž řada dopravních nehod. V polovině července řidič naboural do policejního auta v Baltimoru. Jednu ženu v New Jersey pak museli hasiči sundávat ze stromu na hřbitově a v Kalifornii spadla dvojice mužů z útesu a skončila v nemocnici.

Poblíž guatemalské metropole zase přišel o život jeden mladý hráč a druhý byl vážně zraněn, když byli přepadeni při lovu virtuálních postaviček. Skupina dvaceti teenagerů pak ukradla loď v přístavu v britském Liverpoolu, protože se snažila dostihnout jednoho z pokémonů. 

Pikaču
Profil

Pokémon

Je inteligentní bytost vyskytující se v japonských videohrách společnosti Nintendo a později ve stejnojmenném kodomo (dětském) anime seriálu, sběratelské karetní hře a v komiksu (Manga) doprovázejícím tyto videohry. Název pokémon vychází z japonského Poketto Monsutá – kapesní příšerky.

Původní hru vytvořil Satoši Tadžiri a byla publikována společností Nintendo pro Game Boy. Hry, seriál i filmy jsou přeloženy do několika světových jazyků. Vysílány byly i v Česku.

Zdroj: Wikipedie