Po osmi dnech stálého stoupání z původní úrovně 1,5 metru se ráno hladina vrátila na stav z pátečních 20:00. Předpovědi, že by hladina Seiny mohla v noci na sobotu v Paříži dosáhnout až 6,5 metru, se nenaplnily. Očekávaná výška by znamenala druhou nejvyšší úroveň od roku 1910, kdy řeka dosáhla 8,62 metru. Přesto se řeka dostala nejvýše za posledních 30 let.
Jak upozorňují pařížské úřady, voda bude klesat mnohem pomaleji, než stoupala. Návrat do normálu by mohl trvat jeden až dva týdny. „Seina je široká a protéká rovinou, což jsou dva faktory, které klesání zpomalují,“ uvedl zpravodaj ČT Petr Zavadil.

Události: Voda v západní Evropě pomalu opadá
Události: Voda v západní Evropě pomalu opadá
Speciální vysílání ČT24 k výkyvům počasí v Evropě
Zpravodaj ČT Petr Zavadil: Nedá se očekávat, že by obrat k lepšímu byl prudký
Meteorolog ČT Pavel Borovička k vývoji počasí nad Evropou
Muzea v Paříži zůstávají zavřená
V Paříži zůstávají z preventivních důvodů uzavřena světoznámá muzea Louvre a Musée d'Orsay a kurátoři v nich odstěhovali díla z podzemních pater. Musée d'Orsay už oznámilo, že zavřené zůstane minimálně do úterý. Nejméně do středy neotevře ani Louvre. Mimo provoz je také Národní knihovna.
Od čtvrtka jsou v centru uzavřené i některé stanice metra. Nefunguje více než dvacet stanic blízko řeky. Nejezdí se ani po dálnici, která spojuje Paříž s jihem země. Více než 17 tisíc domů v pařížském regionu a v centrální Francii je podle energetické společnosti Enedis dál bez elektřiny.
Nad Francií bude dál pršet, ale už slaběji
Meteorologická služba Météo-France očekává o víkendu nové deště, ale mnohem slabší než před týdnem.
„Nad celou Evropou se v průběhu předcházejících dnů vyskytovala rozsáhlá brázda nízkého tlaku vzduchu. V té se daří bouřkám, vyskytují se hlavně v odpoledních hodinách. Přes naše území během minulé neděle postupovala studená fronta s bouřkami, které se přeměnily na trvalý déšť. Ten se přesunul přes severní Německo a Nizozemsko zpátky nad Francii a způsobil záplavy v povodí Seiny a Loiry,“ uvedl meteorolog ČT Pavel Borovička.
Pro Francii platí na sobotu výstraha před bouřkami. Až v průběhu středy by se počasí nad Německem a Francií mělo uklidňovat, podotkl meteorolog ČT.
Vážné škody způsobily záplavy vyvolané lijáky z minulého víkendu ve více než 13 departementech. Nejhorší situace je v Seine-et-Marne. Vláda slíbila, že příští týden ve středu vyhlásí stav přírodní katastrofy, což umožní vyčlenit prostředky na pomoc nejvíce zasaženým oblastem.
Podle šéfa francouzské vlády Manuela Vallse přistoupily úřady během povodní k evakuaci 20 tisíc lidí, včetně 15 700 v oblastech kolem Paříže. Od začátku povodní, tedy zhruba během týdne, zahynuli čtyři lidé. Ministryně pro životní prostředí Ségolène Royalová vyjádřila obavy, že po opadnutí hladiny se možná najdou další oběti.
Problémy způsobily vydatné deště i v dalších částech Evropy
Celkem si záplavy v Evropě za poslední dva týdny vyžádaly 18 lidských životů. V Německu od začátku týdne přišlo o život v důsledku záplav už 11 lidí. Naposledy v pátek zemřel 72letý muž, kterého ve čtvrtek záchranáři vytáhli z rozvodněné řeky v Trifternu na jihu země a odvezli do nemocnice. V pátek bouřka zasáhla německý hudební festival v Mendigu. Blesk tam zranil nejméně 71 lidí.
Povodňová situace se v Německu začíná postupně zlepšovat. Bavorská vláda postiženým přislíbila pomoc, v první fázi by měli dostat příspěvek patnáct set eur (asi čtyřicet tisíc korun).
V dolnorakouském okrese Neunkirchen silné deště způsobily sesuv půdy, který na více než hodinu zablokoval silnici. Voda podle místní policie zaplavila i mnoho sklepů.