Vyjednávači se dohodli na novém úplném příměří na Ukrajině

Mírová kontaktní skupina na schůzi v Minsku ohlásila další „úplné“ příměří, které má na východě Ukrajiny vstoupit v platnost o půlnoci 30. dubna. Krok souvisí se začátkem pravoslavných Velikonoc, jejichž hlavní svátek připadá letos na neděli 1. května.

Členové skupiny, která sdružuje zástupce Kyjeva, Moskvy a donbaských povstalců při zprostředkování Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), se rovněž dohodli na otevření některý nových přechodů přes linii fronty. Na výměně zajatců, dojednávané dlouhé měsíce, ale shoda stále nepanuje, oznámil šéf mise OBSE Martin Sajdik.

„Kontaktní skupina a zástupci Doněcka a Luhanska vítají připravenost všech účastníků minského procesu zastavit palbu s vyvrcholením Velikonoc a příchodem květnových svátků. V sobotu v 00:00 hodin (místního času) tato informace bude dána na vědomí všem odpovědným osobám v terénu,“ citovala Sajdika ruská agentura TASS.

Klid zbraní byl v Donbasu vyhlášen od počátku bojů v dubnu 2014 už osmkrát, ale ozbrojené střety s větší či menší silou dál pokračují. Zatím poslední krvavý incident se odehrál ve středu ve frontové obci Olenivka, kde zemřeli čtyři lidé a osm utrpělo zranění. Z odpovědnosti se vzájemně obviňují obě znepřátelené strany.

Podle nejnovější bilance OSN si konflikt na východě Ukrajiny od svého začátku v dubnu 2014 vyžádal 9333 mrtvých a dalších 21 396 zraněných. Za posledních pět měsíců tam přitom zemřelo 235 lidí.