Islámský stát zveřejnil záběry s prohlášeními 9 pařížských útočníků

Radikální organizace Islámský stát zveřejnila video s údajně posledním poselstvím devíti osob, které se loni 13. listopadu zúčastnily teroristických útoků v Paříži. Někteří z nich na nahrávce vraždí zajatce někde na území Sýrie a vyhrožují, že po jejich atentátech přijdou další. Francouzský prezident už se nechal slyšet, že jeho země rozhodně brutálnímu nátlaku nepodlehne.

Video Horizont ČT24
video

IS znovu udeří, hrozí atentátníci na posmrtné nahrávce

 Na záběrech nahraných na oficiálním telegramovém kanálu Islámského státu je vidět některé z útočníků v maskáčích v poušti, a to v době předcházející útokům ve francouzské metropoli.

„Toto jsou poslední poselství devíti lvů chalífátu, kteří byli vyypuštěni ze svých doupat, aby srazili na kolena celou zemi, Francii,“ říká mluvčí ve videu.

Nahrávka potvrzuje, že útoky byly plánované dlouhé měsíce, a že dva atentátníci, u kterých se našly syrské pasy, byli ve skutečnosti Iráčané. Naopak nejhledanější muž Evropy Salah Abdeslam na nahrávce chybí – podle expertů buď upadl u teroristů v nemilost, nebo jeho roli vyšetřovatelé přecenili.