Egyptský soud snížil tresty novinářům katarské Al-Džazíry

Tresty tří let vězení vynesl v sobotu egyptský soud nad trojicí novinářů katarské televizní stanice Al-Džazíra. V obnoveném procesu jim tak snížil původní sedmi až desetileté tresty za údajné napomáhání Muslimskému bratrstvu, které je zakázané jako teroristická organizace.

Zleva Báhir Muhammad, Mohamed Fahmy a Peter Greste
Zdroj: ČTK/AP Autor: Heba Elkholy

Egypťan Báhir Muhammad, naturalizovaný Kanaďan Mohamed Fahmy, který se vzdal egyptského občanství, a Australan Peter Greste byli zatčeni roku 2013. Reportéři s představiteli Muslimského bratrstva natáčeli rozhovor a podle soudu tím pomáhali extremistům. Egyptské úřady obvinily Al-Džazíru, že funguje jako hlásná trouba Muslimského bratrstva podporovaného Katarem, což televize popírá.

Novináři byli obviněni z nepravdivého líčení událostí v Egyptě, stranění islamistům z Muslimského bratrstva, a tím ohrožování "bezpečnostních zájmů Egypta".

Soudce Hasan Faríd zdůvodnil svůj sobotní verdikt tím, že zpravodajové Al-Džazíry působili v Egyptě, aniž by se registrovali u egyptského svazu novinářů. Kromě toho si prý přivezli vybavení bez schválení bezpečnostních činitelů, šířili "falešné zprávy" a bez povolení si zřídili vysílací studio v hotelovém pokoji. 

Amnesty International: Umíráček pro svobodu

Výkonný generální ředitel anglické sekce Al-Džazíry v první reakci označil verdikt za „popření logiky a zdravého rozumu“. Organizace Amnesty International soudní rozhodnutí považuje za "umíráček zvonící svobodě vyjadřování v Egyptě".

Video Soud snížil trest novinářům Al-Džazíry
video

Soud snížil trest novinářům Al-Džazíry

"Skutečnost, že dva z těch novinářů nyní čelí trestu vězení po dvou hrubě nespravedlivých procesech, je výsměchem justici v Egyptě," uvedl v prohlášení šéf sekce Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku Philip Luther.

"My odsouzené považujeme za vězně svědomí, vězněné výlučně za uplatňování práva na svobodu vyjadřování."

Philip Luther

Šéf Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku

Obhájkyně Kanaďana Fahmyho Amal Cloonyová prohlásila, že verdikt je "nebezpečným poselstvím". Je to vzkaz, že "novináři mohou být v Egyptě zavřeni jen za vykonávání své práce, říkání pravdy a zprostředkovávání zpráv. V Egyptě jsou soudci, kteří dovolí, aby se jejich tribunály staly nástroji politické represe a propagandy".

„Je to amorální rozhodnutí, nepřijatelné na mnoha úrovních. Prozkoumáme všechny legální cesty, jak ten verdikt zvrátit. Uděláme vše pro naše očištění. Nejsme teroristé a nikdy jsme s žádnými teroristy nespolupracovali,“ uvedl odsouzený Peter Greste.

Novináři už strávili ve vězení 400 dní

Rozsudek v případu byl hned několikrát odložen. Báhir Muhammad a Mohamed Fahmy byli v únoru propuštěni na kauci poté, co strávili více než rok za mřížemi. Třetí obviněný novinář Peter Greste byl týž měsíc vypovězen ze země.

Trojice byla zatčena v prosinci 2013 a ve vězení strávila 400 dní. Loni byli odsouzeni k sedmi až deseti letům vězení, ale letos v lednu soud nařídil proces zopakovat.

Novináři BBC demonstrují na podporu kolegů z Al-Džazíry, 2014
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Lefteris Pitarakis

Mezitím Fahmy v Kanadě zažaloval svého zaměstnavatele o 100 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun) za to, že jej katarská televize neochránila před potížemi s egyptskou justicí. Al-Džazíra mu doporučila žádat odškodnění od Egypta.

Pád Muslimského bratrstva

Muslimské bratrstvo se ujalo v Egyptě vlády po svržení režimu Husního Mubaraka v roce 2011. Část Egypťanů ale proti bratrstvu pravidelně protestovala, protože začalo v řízení země uplatňovat hlavně islám. V roce 2012 vyhrál prezidentské volby kandidát bratrstva Muhammad Mursí, který prosazoval požadavky Muslimských bratří.

Armáda ho však v červenci 2013 svrhla a postupně zbavila moci také Muslimské bratrstvo. Tisíce jeho členů skončily ve vězení a konají se s nimi procesy. Po Mursího svržení pořádali příznivci bratrstva bouřlivé protesty, které armáda krvavě potlačila. Právě o těchto demonstracích informovali podle soudu zpravodajci Al-Džazíry zaujatě.