Žháři nás nezastraší, hlásí mise OBSE na Ukrajině

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) budou dál pokračovat v aktivitách na východě Ukrajiny i po víkendovém incidentu, oznámila šéfka mise OBSE v Doněcku Olga Skripovská. Během noci na neděli tam shořela čtyři obrněná auta OBSE, po žhářích pátrají úřady proruských separatistů.

Následky žhářského útoku na vozidla OBSE na Ukrajině
Zdroj: Reuters Autor: Alexander Ermochenko


Vozidla začala hořet ve 2:25 v noci na neděli. Ochranka přispěchala s hasícími přístroji, ani to ale čtyři z aut nezachránilo - shořela skoro celá. Podle OBSE jde o zastrašování s cílem ukončit misi, která informuje o dění v oblasti. „V současné chvíli nemáme plány přerušit činnost a budeme pokračovat v práci,“ zdůraznila Skripovská.

Za ochranu mise ručí bojující strany - v tomto případě separatisté. Doněck je centrem takzvané Doněcké lidové republiky, jejíž špičky incident odsoudily a hledají viníky.

„Možná, že představitelé OBSE ne vždy byli objektivní. Z různých příčin - od technických až po požadavky vysoké politiky. Ale my absolutně nemáme zájem na ukončení této mise,“ prohlásil šéf doněckého „parlamentu“ Denis Pušilin.

Oficiálně separatisté přítomnost OBSE podporují a tvrdí, že odrazuje ukrajinskou stranu od dalších útoků. Ne všichni si to ale myslí - ve čtvrtek demonstrovalo před sídlem organizace na šest stovek lidí, kteří ji obviňovali ze zaujatosti a nečinnosti. „To, co se tady děje, je hrozné, ale vy se tomu smějete! O masových vraždách dětí nikdo nemluví, Evropa o tom mlčí!“ volal jeden z protestujících. Demonstranti pomalovali auta OBSE i Červeného kříže, nikdo proti nim nezasáhl. 

S výhradami vůči OBSE čas od času přijde i ukrajinská strana, podle níž zase mise nadržuje separatistům. Problémy mají i další mezinárodní organizace včetně OSN, které zajišťují humanitární pomoc. Doněcké separatistické úřady je podle svých slov prověřují a někdy v těchto dnech rozhodnou, jestli jim povolí na svém území dál působit.

Rok a čtvrt trvající konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskými jednotkami si vyžádal více než 6800 lidských životů. Situaci v oblasti bojů sleduje více než 500 pozorovatelů OBSE. Z oblasti opakovaně hlásí narušování příměří uzavřeného začátkem letošního roku. V poslední době útoků proti pozorovatelům přibývá. Koncem července jednoho z nich zranily úlomky betonu během přestřelky ve vsi Šyrokyne nedaleko strategického přístavu Mariupol.

Video OBSE se zastrašit nenechá
video

OBSE se zastrašit nenechá

OBSE se zastrašit nenechá

Zpravodaj ČT k bojům na Ukrajině

/*json*/{"map":{"lat":49.13528788403366,"lng":34.5947115179688,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.02299832104887,"lng":37.803955078125,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Kyjev hlásí noční boje, separatisté to popírají

Boje na východní Ukrajině znovu nabírají na síle. Jen během nočních přestřelek přišel podle Kyjeva o život jeden vládní voják a dalších 16 je zraněných. Separatisté to ovšem popírají. Podle minských dohod mají obě strany dodržovat klid zbraní. Povstalci i ukrajinská armáda se mimo jiné zavázali ke stažení těžké techniky, což obě strany evidentně také porušují.

 

Francie a Německo jsou připraveny zahájit o vyostřené situaci na Donbasu debatu s Ruskem. Prohlásil to ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin po telefonickém rozhovoru s
ministry zahraničí Německa a Francie Frankem-Walterem Steinmeierem a Laurentem
Fabiusem. Ministerstvo zahraničí USA označilo situaci na východě Ukrajiny za nejkritičtější od letošního února.