Merkelová: Nečekali jsme, že prosadit dohody z Minsku bude snadné

Paříž – Všechny podmínky minských dohod o mírovém řešení krize na východní Ukrajině musí být dodrženy. Na společné tiskové konferenci v Paříži to dnes prohlásili francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová. Hollande varoval, že ten, kdo dohodu nebude respektovat, se vystavuje hrozbě sankcí. Washington pak varoval Moskvu před následky, pokud bude pokračovat s podporou separatistů.

Oba státníci se ve francouzské metropoli shodli, že separatisté a ukrajinská armáda musí zcela zastavit boje, stáhnout z fronty těžké zbraně a předat si vzájemně zajatce, jak stanovují minské dohody. „S kancléřkou jsme od minských dohod (ze září 2014) nepřestali jednat a jsme ještě více než kdy jindy přesvědčeni, že (podmínky dohod) musejí být naplněny – všechny dohody, beze zbytku,“ řekl Hollande.

Prohlásil rovněž, že prozatím nemá žádné důkazy o tom, že by v posledních dnech ruské tanky překročily hranice s Ukrajinou. Upozornil ale, že země nedodržující podmínky příměří může čelit odvetným opatřením.

  • Mluvčí americké diplomacie Jen Psakiová: „Nadále se soustředíme na podporu prosazování (mírových) dohod, vše ale bedlivě sledujeme. A když Rusko a separatisté nedokážou uskutečnit dohody a ukončit násilí, budou čelit dalším následkům.“

O nových dodávkách ruských zbraní separatistům i o přítomnosti ruských vojenských jednotek v Donbasu opakovaně hovoří Kyjev. Moskva nicméně všechna obvinění odmítá s tím, že na východ Ukrajiny posílá výhradně humanitární pomoc. Připouští ale, že po boku separatistů mohou bojovat i ruští vojáci, kteří tam působí v rámci své dovolené.

Angela Merkelová:

„Jsme v době, kdy se Ukrajina ohlíží k událostem na Majdanu. Ukazuje se, že není jednoduché jít cestou k sebeurčení a svobodě. Chceme však Ukrajině pomoci a myslím si, že to půjde, jen když budou body z Minsku dodržovány.“


„Jde o to, aby dohodnuté body z Minsku byly implementovány. Je jasné, že to nepůjde jednoduše. Ale to jsme ani nemohli čekat. Musíme udělat vše, abychom zabránili dalšímu krveprolití,“ upozornila Merkelová.

V Donbasu od víkendu platí nově vyjednané příměří, jehož základem jsou zmíněné minské dohody. I přes klid zbraní ale boje neutichly. Obzvláště tvrdé střety se odehrály u města Debalceve, ze kterého se armáda pod tlakem proruských separatistů nakonec stáhla.

Video Brífink Francoise Hollanda a Angely Merkelové
video

Brífink Francoise Hollanda a Angely Merkelové

Brífink Francoise Hollanda a Angely Merkelové

Merkelová a Hollande trvají na přísném dodržování příměří