V Iráku pokračují boje místní armády proti šíitským milicím

Bagdád - V iráckých městech pokračují boje armády proti šíitským milicím. Počty mrtvých se od úterý odhadují na dvě stě až čtyři sta. Jsou mezi nimi i civilisté. V Basře včera americký letoun zasáhl obytný dům, kde zemřelo 8 lidí včetně žen a dětí. Premiér Núrí Málikí je odhodlaný radikály odzbrojit. Irácký šíitský duchovní Muktada Sadr dnes vyzval své stoupence, aby se stáhli z ulic jihoiráckých měst a přestali bojovat s iráckými vojáky. Nechce prý sledovat další prolévání irácké krve.  

Muktada Sadr přitom ještě včera tvrdil, že jeho milice složí zbraně, až ze země odejdou všechna zahraniční vojska. Operaci proti Sadrově armádě zahájila irácká armáda v úterý. Boje si vyžádaly nejméně 250 mrtvých.

Ulice některých čtvrtí Bagdádu a Basry i předměstí několika dalších měst připomínají počátek války v Iráku. Rozdíl je ten, že tentokrát proti sobě stojí sami Iráčané. Na jedné straně radikální šíitské milice věrné duchovnímu Muktadu Sadrovi. Na druhé irácká armáda premiéra Núrího Málikího. Až včera se zapojili do pozemní akce Američané, kteří dosud poskytovali jen vzdušnou podporu. „Tahle operace má pomoci irácké armádě, má jí pomoci zvládnout problémy, na které narazila v Sadr City,“ říká jeden z příslušníků amerických jednotek.
 
V hlavním městě platí úplný zákaz vycházení. Úřady přitvrdily, když Muktada Sadr odmítl nabídku peněz za složení zbraní, prodlouženou do 8. dubna. Premiérovi Málikímu už podle jeho vlastních slov došla trpělivost s ozbrojenci, kteří prakticky ovládají velkou část Basry, druhého největšího města a důležitého centra ropného průmyslu. „Dřív jsme mluvili o al-Káidě. Bohužel se zdá, že jsou mezi námi lidi horší než al-Káida. Al-Káida zabíjí nevinné, boří domy, chce mařit politický proces, a oni se chovají úplně stejně,“ prohlásil premiér.
 
Politický blok Muktady Sadra přitom v minulosti podporoval Málikího vládní koalici. Příměří, které Sadrovi ozbrojenci vyhlásili vloni v srpnu, přispělo ke zmírnění napětí mezi šíity a sunnity a k poklesu sektářských útoků. Někteří Sadrovi stoupenci tvrdí, že premiér chce Sadra oslabit před letošními místními volbami. Málikí má ale na své straně Spojené státy. Prezident Bush nazval jeho tažení  proti milicím rozhodujícím momentem v historii svobodného Iráku.