V obchodě v centru Paříže policie zneškodnila výbušniny

Paříž - V centru Paříže byl v jednom z obchodů nalezen podezřelý balíček s výbušninou. Na útok policii upozornila anonymní písemná hrozba, která přišla poštou. V dopise od organizace, která se nazývá Revoluční afghánská fronta, útočníci požadovali stažení francouzských vojáků z Afghánistánu. Policie obchod Le Printemps evakuovala a výbušniny zneškodnila.

„Po klasickém oznámení policie evakuovala obchod Le Printemps. Na místě byl nalezen podezřelý balíček, který nyní zkoumáme,“ uvedl mluvčí policie. Později policie potvrdila informace, které se objevily ve francouzských médiích, že na místě bylo nalezeno pět výbušnin, u kterých ale chyběly rozbušky. Podle ministryně vnitra Michele Alliotové-Marieové šlo o pět trubiček s dynamitem. Výbušnina byla ukryta na pánských toaletách v prvním a druhém patře obchodu.

Protiteroristická policejní jednotka oznámila, že šlo zřejmě o pouhý varovný signál skupiny, která se k hrozbě přihlásila. Podle vyšetřovatelů totiž bylo v dopise přesně uvedeno, kde se výbušniny nacházejí.

Na nálože upozornila písemně Revoluční afghánská fronta s tím, že požaduje stažení 3 000 francouzských vojáků z této země do konce února. Pokud Francouzi neodejdou, přejde prý k tvrdším činům a tentokrát bez předběžného varování. Policie hrozbu prověřuje, protože jde o zcela neznámou skupinu a je pravděpodobné, že se za ní skrývá nějaká jiná organizace.

Policie okamžitě evakuovala obchod na třídě Haussmann, která byla v předvánočním shonu plná lidí. Budova byla s přilehlým okolím na několik hodin uzavřena.

Alliotová-Marieová se pokusila zmírnit obavy z hrozby teroristického útoku. Řekla, že není radno se spoléhat na údaje v dopise FRA, ve kterém se hovořilo mimo jiné o „větším počtu bomb“. Dynamit, který je podle ní poměrně starého data, „nebyl určen k tomu, aby vybuchl“.

„Musíme zůstat rozumní a v klidu počkat na výsledky vyšetřování. Policie zatím výbušniny analyzuje,“ řekl k situaci prezident Nicolas Sarkozy. Na nebezpečí teroristického útoku na země, které v Afghánistánu působí, upozornil Francii už před několika dny Brusel. V Paříži proto už před nálezem náloží panovala viditelná bezpečnostní opatření.

Obchod v Paříži Printemps
Obchod v Paříži Printemps