Somálští piráti znovu útočí - tentokrát právní cestou

Mombasa/Berlín - Drzost somálských pirátů nezná mezí. Po několika nedávných úspěšných i neúspěšných ozbrojených útocích na lodě v Adenském zálivu to teď zkoušejí i právní cestou. Skupina pirátů, která byla zajata po útoku na německou nákladní loď, zažalovala německou vládu kvůli tomu, že je nevydala k trestnímu stíhání do Německa, ale do Keni, kde jsou prý porušována jejich práva. Podle advokátní společnosti Wallasch & Koch z Frankfurtu nad Mohanem, která devět pirátů zastupuje, se podmínky vězení v Mombase, do něhož se dostali, neslučují s lidskou důstojností, vězení je prý dokonce životu nebezpečné, a proto je jejich vydání do Keni protiprávní.

Firma podala žalobu na čtyři německá ministerstva - zahraničí, vnitra, obrany a spravedlnosti. Ministerstvo zahraničí se ale tvrdě ohradilo proti nařčení, že Německo nepřezkoumává dodržování lidských práv v Keni. Navíc podle mluvčího ministerstva existuje zvláštní dohoda mezi EU a Keňou o vydávání pirátů. Německá vláda oficiálně prohlásila, že žalobu bere vážně, ale nehodlá komentovat probíhající proces. O žalobě se má od příštího týdne rozhodovat před soudem v Mombase.

Podle některých pozorovatelů na sebe chce právnická firma jen upoutat pozornost. Je prý absurdním divadlem, když se pachatelé, kteří v plné zbroji přepadli nákladní loď, staví do role obětí. Pirátům (o nichž žaloba hovoří jako o „uprchlících“, kteří německým vojákům nechtěli odevzdat zbraně, aby je mohli prodat v Jemenu) se po zatčení dostalo na palubě německé lodě Rheinland-Pfalz lékařského ošetření, jídla připraveného s ohledem na jejich náboženství a vlastního lůžka.

Osvobozený kapitán americké lodě je na pevnině

Americký námořní kapitán Richard Phillips dnes dorazil do keňského přístavu Mombasa na palubě torpédoborce USS Bainbridge, jehož posádka jej o víkendu osvobodila ze zajetí somálských pirátů. Jeho plavidlo Maersk Alabama přepadli piráti minulý týden a kapitána unesli na záchranném člunu. Požadovali za něj výkupné a zadržovali ho pět dní, než Phillipse osvobodila noční akce odstřelovačů z lodi USS Bainbridge, kteří tři ze čtyř únosců zastřelili. Poslední se vzdal.

Phillips měl do přístavu v Mombase dorazit již ve středu, aby se zde sešel s posádkou své lodi, plavidlo Bainbridge se však opozdilo, neboť muselo zasahovat proti pirátům, kteří zaútočili na jinou americkou nákladní loď Liberty Sun. Bainbridge vplula dnes do mombaského přístavu slavnostně se vztyčenou americkou vlajkou a za zvuků písně Sweet Home Alabama, ve které se zpívá „vracím se k tobě domů“. S rodinou se má Phillips setkat v nejbližší době, manželka a dvě děti jej již netrpělivě očekávají doma ve Vermontu.

Ostatní členové posádky Maersk Alabama, kteří před piráty svou loď ubránili, dnes přistáli na letecké základně v americkém Marylandu, kde na ně čekali rodiny a přátelé. Ti námořníky přivítali radostným pokřikem a transparentem „Vítej doma, Maersk Alabama“.

Kapitán Phillips, kterého unesli somálští piráti (vpravo).
Kapitán Phillips, kterého unesli somálští piráti (vpravo).
Více fotek
  • Kapitán Phillips, kterého unesli somálští piráti (vpravo). autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/798/79772.jpg
  • USS Bainbridge autor: ČT24, zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/806/80552.jpg