Polská policie odhalila největší případ padělání bankovek v EU

Varšava - Polská policie pozatýkala 27 členů gangu padělatelů eurobankovek, kteří v různých zemích pustili do oběhu falešné peníze v hodnotě několika milionů eur. V Evropské unii jde údajně o dosud největší případ penězokazectví. Úterní akce se podle polského Centrálního úřadu pro vyšetřování zúčastnilo asi 300 policistů, kteří provedli zásahy asi na třech desítkách míst v Polsku.

Skupina padělatelů působila v okolí polského Lublinu a také ve Francii, Itálii, Španělsku a Německu. Jejím šéfem byl 29letý Polák žijící v Itálii, odkud činnost organizoval. Skupina padělala nejčastěji bankovky v hodnotě 50 a 100 eur, kterých mohla vyrobit desetitisíce. Celková hodnota vytištěných a do oběhu uvedených peněz ještě nebyla vyčíslena, mohla by ale jít do milionů eur.

Podle polské policie mezinárodní síť působila i v České republice, vyloučit nelze ani jiné země. Falešné peníze nevědomky vyváželi studenti při cestách na Západ, bankovky se pak rychle dostávaly do oběhu.

Jde o první případ v Evropské unii, kdy policie odhalila falšování eurobankovek v tak masivní míře, prohlásil polský policejní šéf Andrzej Matejuk. Polští vyšetřovatelé úzce spolupracovali se zahraničními kolegy, padělatele sledovali dva roky. Pokud se vina zadržených prokáže, hrozí jim až deset let vězení.

Loni policie odhalila 18 případů padělání peněz. Euro je dnes podle varšavského zpravodaje ČT Miroslava Karase nejčastěji padělanou měnou, a v tomto pomyslném žebříčku tak vystřídalo americký dolar.

Padělané eurobankovky
Padělané eurobankovky
Více fotek
  • Padělané eurobankovky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/806/80508.jpg
  • Padělané eurobankovky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/805/80499.jpg
  • Zásah polské policie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/805/80496.jpg