„Chceme se ujistit, že jsou zajištěny peníze na legitimní nároky firem a lidí, kteří byli únikem ropy poškozeni. Chceme se ujistit, že tyto peníze budou spravovány nezávisle,“ slíbil prezidentský poradce David Axelrod. Zatím se o odškodnění přihlásilo 51 subjektů a těžařská společnost BP již vyplatila přes 1,5 miliardy dolarů.
Prezident Obama ale požaduje, aby se firma k rozdělování peněz poškozeným Američanům postavila systémově a založila k tomu účelu zvláštní fond. Peníze by měli dostat podniky i lidé, které unikající ropa připravila o práci i budoucnost. „Někteří lidé žijí z týdne na týden, přišli o svoje živobytí a my si chceme být jisti, že to zvládnou,“ dodal poradce Axelrod. Výplaty z fondu má přitom řídit nezávislá organizace, která zajistí, aby peníze došly jen k oprávněným žadatelům, a to co nejdřív.

Obama opět míří do postižených oblastí



Ekologická katastrofa již trvá 55 dní a šéf Bílého domu čelí kritice, že k neštěstí přistupuje příliš pomalu. Aby Obama svým voličům ukázal, že se ve věci angažuje, vydal se dnes znovu do postižených oblastí. Tentokrát to bude již počtvrté, navštíví státy Alabamu, Mississippi a Floridu a poprvé tam zůstane i přes noc.
O havárii ropné plošiny v Mexickém zálivu mluvil o víkendu Barack Obama s britským premiérem Davidem Cameronem. Ujistil ho, že nechce podkopávat ekonomický význam britské společnosti BP, která působí po celém světě. Oba státníci se sejdou ve Washingtonu už 20. června.