Stolpersteine – projekt, který připomíná, že i lidé umučení nacisty někde žili

Berlín – Německý umělec Gunter Demning přišel s unikátním projektem, jak připomenout oběti hitlerovského řádění - usazuje pozlacené dlažební kostky na místa, kde nacisty umučení lidé žili. Projekt začal Demning realizovat v roce 1996, po celé Evropě jich je už přes 25 tisíc. Od Německa přes Polsko, Maďarsko, Česko až po Itálii a Rakousko. Několik desítek „kostek zmizelých“ najdeme i v Praze. Místem, které má v Berlíně připomínat nejtemnější historii města z let 1933 až 1945, je nákupní čtvrť, oblíbená hlavně mezi turisty. Lidé tu procházejí a často si ani nevšimnou, že šlapou po výjimečných dlažebních kostkách, které nesou jména obětí holocaustu, kteří zde žili před Hitlerovým konečným řešením.

V Berlíně žilo odhadem 55 tisíc umučených - od židů přes homosexuály, odbojáře až po Romy. Mosazných kamenů je v Berlíně zatím 2 800.

Jochanan Asriel (85) je jedním z těch, kteří chtějí tímto způsobem připomenout jméno svého otce, který byl obchodníkem s kožešinami a který předsedal židovsko-turecké komoře v Berlíně. Asriel byl teenager, když nacisté jeho rodinu deportovali a jemu se jen náhodou podařilo utéct před plynovými komorami do Dánska. Odtud musel znovu utéct přes Švédsko, Finsko, Rusko, Ukrajinu, Turecko, Libanon až do Palestiny. Do Německa se pak nikdy nepodíval, až nyní. Pamatuje si ještě, že jeho otec žil v elegantní vile na Fridrichstrasse, kde dnes sídlí exkluzivní obchodní domy a řetězce. Jeho rodina přijela na položení dlažebního kamene s vyrytým jménem jeho otce až ze Chicaga nebo izraelské Haify. Chtěli si vzpomenout všichni společně. 

5 minut
Výjimečné dlažební kostky v Berlíně
Zdroj: ČT24

Umělec Demnig pečlivě vytahuje dlažební kameny z berlínského chodníku, zalívá uvolněné místo betonem a dosazuje lesknoucí se mosaznou plaketu o velikosti dětské ruky. Je na ní psáno: Davisco Asriel žil zde. Narozen 1882 a deportovaný 25. 1. 1942. Zavražděný v Rize. Jsou tu i nově kameny na památku jeho ženy Helene Asrielové a matky Henrietty Fischerové, které nacisté zavraždili v Terezíně a Osvětimi. 

Günter Demning, umělec a zakladatel projektu Stolpersteine

„Jedním z důvodu, proč jsem s tímhle projektem začal, bylo vrátit jména na místa, kde tito lidé žili, než je za holocaustu deportovali a zavraždili. Chtěl jsem těmto lidem dát zpátky jejich jména, protože oficiálně měli jen přidělená čísla, byli bezejmenní. Židovská obec tento můj nápad podpořila za použití hesla z Talmudu: “Že člověk je zapomenut jenom tehdy, když je zapomenuto i jeho jméno."

Kostky slouží jako náhrobky pro ty, jejichž prach skončil v řece

„Kameny, které pokládám, jsou za ty lidi, kteří nemají vlastní náhrobky, protože jejich prach skončil v řece. Když sem příbuzní přijdou, jejich smutek je velmi hluboký. Někteří ani neměli příležitost se s oběťmi setkat. Ale místo opouštějí spokojení. Vědí, kolik empatie se tu nalézá a také zájmu o osud jejich předků, hlavně od školáků,“ vysvětluje důvody své práce Demnig. 

První mosazný dlažební kámen Gunter Demnig položil ilegálně v roce 1996, jako součást nezávislého projektu. Po několika letech vyjednávání mu město Berlín vydalo povolení a začaly se přidávat i další radnice. Od té chvíle se z těchto kamenů se jmény holocaustu stalo něco víc než jen umělecký projekt - dalo by se říct - že sociální hnutí. Každé položení kamene se jménem se pak vlastně stává smutečním obřadem za mrtvého, který pohřeb nikdy neměl. 

S umělcem Gunterem Demnigem se může každý setkat. Když přispěje 95 euro, získá dlažební kámen - v ceně je materiál i práce. Historický průzkum dělají dobrovolníci z různých iniciativ, ale i školní třídy nebo přeživší obětí. Ti pak umělce kontaktují a požádají ho, aby položil kámen za oběť, jejíž adresu vystopovali. V Berlíně už fungují tři městem placení lidé. Ti dobrovolníky podporují a kontaktují rodinné příslušníky, kteří by se chtěli usazení mosazné dlažky se jménem jejich zesnulého příbuzného zúčastnit. 

Německé Stolperstein je v tomto kontextu dost obtížné výstižně a přitom krátce přeložit - význam pojmu je „(dlažební) kameny, o které se zakopává“, zde se však jedná o „kameny, o které se zakopnout má“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 1 mminutou

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 4 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 5 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 11 hhodinami
Načítání...