Stolpersteine – projekt, který připomíná, že i lidé umučení nacisty někde žili

Berlín – Německý umělec Gunter Demning přišel s unikátním projektem, jak připomenout oběti hitlerovského řádění - usazuje pozlacené dlažební kostky na místa, kde nacisty umučení lidé žili. Projekt začal Demning realizovat v roce 1996, po celé Evropě jich je už přes 25 tisíc. Od Německa přes Polsko, Maďarsko, Česko až po Itálii a Rakousko. Několik desítek „kostek zmizelých“ najdeme i v Praze. Místem, které má v Berlíně připomínat nejtemnější historii města z let 1933 až 1945, je nákupní čtvrť, oblíbená hlavně mezi turisty. Lidé tu procházejí a často si ani nevšimnou, že šlapou po výjimečných dlažebních kostkách, které nesou jména obětí holocaustu, kteří zde žili před Hitlerovým konečným řešením.

V Berlíně žilo odhadem 55 tisíc umučených - od židů přes homosexuály, odbojáře až po Romy. Mosazných kamenů je v Berlíně zatím 2 800.

Jochanan Asriel (85) je jedním z těch, kteří chtějí tímto způsobem připomenout jméno svého otce, který byl obchodníkem s kožešinami a který předsedal židovsko-turecké komoře v Berlíně. Asriel byl teenager, když nacisté jeho rodinu deportovali a jemu se jen náhodou podařilo utéct před plynovými komorami do Dánska. Odtud musel znovu utéct přes Švédsko, Finsko, Rusko, Ukrajinu, Turecko, Libanon až do Palestiny. Do Německa se pak nikdy nepodíval, až nyní. Pamatuje si ještě, že jeho otec žil v elegantní vile na Fridrichstrasse, kde dnes sídlí exkluzivní obchodní domy a řetězce. Jeho rodina přijela na položení dlažebního kamene s vyrytým jménem jeho otce až ze Chicaga nebo izraelské Haify. Chtěli si vzpomenout všichni společně. 

5 minut
Výjimečné dlažební kostky v Berlíně
Zdroj: ČT24

Umělec Demnig pečlivě vytahuje dlažební kameny z berlínského chodníku, zalívá uvolněné místo betonem a dosazuje lesknoucí se mosaznou plaketu o velikosti dětské ruky. Je na ní psáno: Davisco Asriel žil zde. Narozen 1882 a deportovaný 25. 1. 1942. Zavražděný v Rize. Jsou tu i nově kameny na památku jeho ženy Helene Asrielové a matky Henrietty Fischerové, které nacisté zavraždili v Terezíně a Osvětimi. 

Günter Demning, umělec a zakladatel projektu Stolpersteine

„Jedním z důvodu, proč jsem s tímhle projektem začal, bylo vrátit jména na místa, kde tito lidé žili, než je za holocaustu deportovali a zavraždili. Chtěl jsem těmto lidem dát zpátky jejich jména, protože oficiálně měli jen přidělená čísla, byli bezejmenní. Židovská obec tento můj nápad podpořila za použití hesla z Talmudu: “Že člověk je zapomenut jenom tehdy, když je zapomenuto i jeho jméno."

Kostky slouží jako náhrobky pro ty, jejichž prach skončil v řece

„Kameny, které pokládám, jsou za ty lidi, kteří nemají vlastní náhrobky, protože jejich prach skončil v řece. Když sem příbuzní přijdou, jejich smutek je velmi hluboký. Někteří ani neměli příležitost se s oběťmi setkat. Ale místo opouštějí spokojení. Vědí, kolik empatie se tu nalézá a také zájmu o osud jejich předků, hlavně od školáků,“ vysvětluje důvody své práce Demnig. 

První mosazný dlažební kámen Gunter Demnig položil ilegálně v roce 1996, jako součást nezávislého projektu. Po několika letech vyjednávání mu město Berlín vydalo povolení a začaly se přidávat i další radnice. Od té chvíle se z těchto kamenů se jmény holocaustu stalo něco víc než jen umělecký projekt - dalo by se říct - že sociální hnutí. Každé položení kamene se jménem se pak vlastně stává smutečním obřadem za mrtvého, který pohřeb nikdy neměl. 

S umělcem Gunterem Demnigem se může každý setkat. Když přispěje 95 euro, získá dlažební kámen - v ceně je materiál i práce. Historický průzkum dělají dobrovolníci z různých iniciativ, ale i školní třídy nebo přeživší obětí. Ti pak umělce kontaktují a požádají ho, aby položil kámen za oběť, jejíž adresu vystopovali. V Berlíně už fungují tři městem placení lidé. Ti dobrovolníky podporují a kontaktují rodinné příslušníky, kteří by se chtěli usazení mosazné dlažky se jménem jejich zesnulého příbuzného zúčastnit. 

Německé Stolperstein je v tomto kontextu dost obtížné výstižně a přitom krátce přeložit - význam pojmu je „(dlažební) kameny, o které se zakopává“, zde se však jedná o „kameny, o které se zakopnout má“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americké zbraně jsou už na cestě na Ukrajinu, oznámil Trump

Dodávky amerických zbraní již směřují na Ukrajinu. Podle agentury Reuters to prohlásil prezident USA Donald Trump. Dodal, že za vojenské dodávky zaplatí NATO a Spojené státy nevyšlou na Ukrajinu žádné vojáky. Napadená země mezitím hlásí další mrtvé po ruských útocích.
05:55Aktualizovánopřed 9 mminutami

Rusové udeřili na nákupní centrum. Ukrajina hlásí mrtvé a raněné

Nejméně dva lidé zahynuli a více než dvě desítky dalších utrpěly ve středu vpodvečer zranění při ruském leteckém úderu na nákupní centrum a tržiště ve městě Dobropillja na východě Ukrajiny, které leží asi dvacet kilometrů západně od fronty. Šéf správy Doněcké oblasti Vadym Filaškin upozornil, že další lidé mohli zůstat pod sutinami a pátrání po nich pokračuje.
před 20 mminutami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 35 mminutami

Izraelskou vládu opouští další strana

Izraelská ultraortodoxní strana Šas se rozhodla odejít z vlády premiéra Benjamina Netanjahua, píše agentura Reuters. Podle ní však v parlamentní koalici zůstává, kabinet si tak ve 120členném Knesetu drží nejtěsnější většinu. V úterý opuštění vlády oznámila ultraortodoxní strana Jednotný judaismus tóry, která se ovšem stáhla i z koalice. Důvodem jsou pro obě uskupení dlouhodobé spory o výjimkách z branné povinnosti pro ultraortodoxní studenty židovských škol.
19:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
před 1 hhodinou

EK navrhla rozpočet dva biliony eur na období let 2028 až 2034

Evropská komise navrhla rozpočet na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur (49,21 bilionu korun), uvedl eurokomisař pro rozpočet Piotr Serafin. Finanční plán klade důraz na hospodářskou konkurenceschopnost a obranu, zároveň usiluje o reformu pravidel týkajících se dotací pro zemědělství a hospodářský rozvoj. V následujících měsících začne jedno z nejsložitějších vyjednávání, ke kterému v Bruselu dochází.
16:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Kubě přibývá žebráků. Jde jen o přestrojení, tvrdila ministryně

Kubánská ekonomika se dál propadá a přibývá chudých a lidí bez domova. Vlnu kritiky proto vyvolalo prohlášení tamní ministryně práce Marty Eleny Feitó Cabrerové, že na ostrově nejsou žebráci. Podle ní jsou to jen lidé, kteří se za žebráky převlékají a vydávají. „Tito lidé nehledají mezi odpadky jídlo. Ve skutečnosti sbírají suroviny a nelegálně vydělávají v oblasti recyklace materiálů,“ prohlásila. Proti výrokům se poté ohradil i kubánský prezident Miguel Díaz-Canel a politička podala rezignaci.
před 1 hhodinou

Slovensko dál blokuje osmnáctý balík sankcí proti Rusku

Osmnáctý balík sankcí proti Rusku se nepodařilo schválit, při středečním jednání v Bruselu nebylo podle diplomatických zdrojů ČTK dosaženo žádného posunu. Balík blokuje Slovensko. Bratislava chce další jednání s Evropskou komisí a do vyjasnění návrhu jejích záruk ohledně dodávek zemního plynu bude žádat odklad hlasování, řekl premiér Robert Fico (Smer).
18:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...