Cigaretka v New Yorku bude za padesát

New York - New York rozšiřuje ode dneška zákaz kouření. Lidé si pod hrozbou až padesátidolarové pokuty nezapálí na řadě veřejných míst - ve zhruba 1 700 parcích, ale i na 23 kilometrech pláží a náměstích, včetně Times Square. Město opatření považuje za krok k čistším ulicím, ale také za jasný vzkaz mladým lidem, že jim zlozvyk neprospívá.

„Lidé, kteří vyrazí do parku nebo na pláž, budou moci dýchat čistší vzduch nebo si sednout na lavičku, která nebude zavalena nedopalky,“ říká starosta Michael Bloomberg. Jde podle něj hlavně o krok ke zdravějšímu městu. Kromě parků se už v New Yorku nebude kouřit na plážích, náměstích, v podchodech a na dalších veřejných místech. V barech a restauracích platí podobný zákaz od roku 2003. To New York řadí mezi americká města s nejpřísnějšími restrikcemi kuřáků, jako jsou Chicago nebo San Francisco.

Město chce radikální krok podpořit kampaní v médiích. Ani ta ale zřejmě nepřesvědčí kritiky, kteří se hlasitě ozývají už teď. Podle člena městské rady Roberta Jacksona taková omezení zavádějí jen totalitní společnosti.

Video New York rozšiřuje zákaz kouření
video

New York rozšiřuje zákaz kouření

Stoprocentně účinný nový zákaz ale asi nebude. Město nemá tolik policistů, aby stačili jeho doržování uhlídat. Newyorská radnice nicméně spoléhá na to, že na kuřáky porušující zákaz budou policii upozorňovat sami obyvatelé města.

Kouření v New Yorku není levná záležitost. Cigarety jsou ve městě zatíženy vysokou daní, krabička stojí kolem 11 až 12 dolarů (zhruba 190 až 200 korun), zatímco například v nedalekém státě Delaware přijde přibližně na polovinu.

Město bude o zákazu informovat v rozsáhlé reklamní kampani v televizi i v tisku. Mimo jiné hodlá poukazovat také na to, že veřejná prostranství, parky i pláže dík němu budou čistší. Když se také podle radnice nebude kouřit v místech, kde se často shromažďují rodiny, nebude kouření pro děti něčím normálním.

Reklamní kampaň chystá i tabáková společnost Reynolds. Hodlá inzerovat svůj žvýkací tabák. Kampaň přitom staví na tom, že tento produkt je prostý kouře, a kuřáci se tak dostanou ke své dávce nikotinu, i když musejí opustit cigarety. Zda se jí o tom podaří přesvědčit kuřáky, ukáže až budoucnost.

Kuřáci v newyorských ulicích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24