Společníci zakladatele Megauploadu se dostali na kauci z vazby

Wellington - Novozélandský soud dnes propustil na kauci dva společníky zakladatele předního světového serveru pro sdílení souborů megaupload.com Kima Schmitze. Sám Schmitz kauci nedostal a ve vazbě zatím zůstává i čtvrtý ze zadržených v tomto případu, o jehož případné kauci se má rozhodnout v pátek, informovala agentura Reuters.

Server megaupload.com, který nedávno uzavřely americké úřady, podle vyšetřovatelů sdílením filmů a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům práv škodu za půl miliardy dolarů. Vydělal tím údajně více než 175 milionů dolarů (přes 3,5 miliardy korun).

Útěk ze země je téměř vyloučený

Kauci soud schválil devětadvacetiletému Holanďanovi Bramu van der Kolkovi a osmatřicetiletému Němci Finnu Batatovi. Podle soudce v případě obou je riziko jejich odletu ze země minimální a dále sníženo je přísnými pravidly jejich propuštění na kauci včetně elektronického monitorování.

USA chtějí, aby jim všichni čtyři zadržení byli z Nového Zélandu vydáni. Ve Spojených státech je čeká obvinění z internetového pirátství, porušování autorských práv, vydírání výpalného a praní špinavých peněz.

Žádost o extradici musí být podána do 45 dnů od zadržení podezřelých a USA musí prokázat, že údajné přečiny jsou trestné i na Novém Zélandu a trest za ně by tu mohl dosáhnout nejméně 12 měsíců vězení.