Ruská policie má co vysvětlovat

Moskva - Ruský ministr vnitra Rašid Nurgaliev se obhajoval před poslanci Státní dumy. Ti volají po jeho rezignaci kvůli sérii skandálů, při kterých policisté týrali zadržené. V Kazani minulý měsíc dokonce jeden člověk zemřel, když ho muži zákona na stanici znásilnili lahví od šampaňského. Jenže ministr musí řešit i další škraloup. Ukazuje se, že pracovníci Federální služby pro kontrolu narkotik (FSKN) sami obchodovali s drogami.  

O policejní brutalitě ví Natalia své. Jejího syna Ivana zmrzačil přímo před jejich domem agent federální protidrogové služby FSKN. „Před garáží se objevil člověk a namířil na Váňu pistoli. Aniž řekl jediné slovo, přišel až k němu a nestydatě ho kopl do rozkroku… Následně mu provedli operaci, při které mu poškozené orgány ještě týž den amputovali,“ popisuje matka poškozeného Ivana Zajceva Natalia Iljinová. 

Krátce předtím se Ivan oženil. To, že se Natalia nikdy nedočká vnoučat, nese velmi těžce. Pocit křivdy je o to horší, že soud vyhodnotil policistův postup jako nezbytnou sebeobranu a zprostil ho obvinění z ublížení na zdraví. Za mříže ale trýznitele jejího syna přeci jen poslali, vyšetřování totiž ukázalo, že coby agent narkopolicie měl k drogám až podezřele kladný vztah. A nebyl sám. 

V budově, kde sídlí regionální oddělení Federální služby pro kontrolu narkotik, se měly podle odtajněných materiálů FSB uchovávat drogy, které pak pracovníci služby prodávali. V celkem čtyřech hlášeních Federální bezpečnostní služby, která byla odtajněna pro účely vyšetřování, se naznačuje, že agenti FSKN dělali pravý opak toho, co mají v popisu práce. Česká televize celý měsíc čekala na oficiální komentář protidrogové služby. Nedočkala se. 

Reportérka listu Novaja Gazeta Jelena Milašinová o narkobyznysu pod střechou FSKN psala opakovaně. Minulý týden ji brutálně zbil neznámý útočník.

Video Reportáž Pavla Vondry
video

Reportáž Pavla Vondry