Syřanka se před režimem ukrývá v Praze

Praha - Před hrozbou dalšího zatčení uprchla do Česka Syřanka s českým občanstvím Sandra Bitarová. V červnu a červenci strávila v Sýrii 35 dní ve vazbě kvůli podezření, že spolupracuje s odpůrci Asadova režimu. Teď je v Česku a vypráví hrůzná svědectví: „Viděla jsem lidi, jak jsou modrý, jak je mlátili, až jim bylo vidět maso.“

Sandra Bitarová pochází ze smíšeného česko-syrského manželství a trvale žila v Sýrii, kde pracovala v damašské reklamní agentuře. Vedle toho má i české občanství. I proto se teď ze Sýrie uchýlila do Prahy, kde se snaží zapomenout na 35 dní a nocí plných hrůzy. 

Dvaatřicetiletou pracovnici reklamní agentury zatkla tajná policie v Damašku 24. června. Je přesvědčená, že to bylo kvůli humanitární pomoci, kterou na jaře s přáteli posílali do Homsu. Její rodné město bylo tehdy hlavním ohniskem syrské občanské války. „Posílali jsme z Damašku do Homsu jídlo, deky a mléko pro děti, já a moji kamarádi. Oni tvrdili, že to posílám k teroristům,“ říká.

Sandra pak v Homsu uspořádala pro děti dětský den. Vyrobili tady kalendář a prodávali ho pak v Jordánsku, vydělali tak peníze na další pomoc.  

Následovalo zatčení - poprvé, v březnu, jen na 24 hodin, podruhé ale na víc než měsíc. Krátce po propuštění, někdy v srpnu, se Sandra Bitarová neoficiálně dozvěděla, že bude zatčena potřetí. Na to ale čekat nechtěla a utekla.  

Od 28. srpna v Libanonu čekala na sestru, která přes hranice legálně už nemohla a musela uprchnout tajně. Obě pak zamířily za svým bratrem do Prahy. Do Sýrie, kde zůstali jejich rodiče, se podívají teprve tehdy, až padne režim.

V Sýrii se mezitím dál bojuje. Syrská opozice se snaží přerušit zásobovací trasy armády do města Halab. Město Maarat an-Numán, které leží na dálnici mezi Damaškem a Halabem - po této cestě armáda posílá posily směrem k Halabu. Teď se tudy snaží protlačit tanky. 

Armádní oddíly bombardovaly pozice opozičních bojovníků v Homsu a okolí. Vojsko se údajně připravuje na rozhodující operaci, po níž se celá provincie i její středisko ocitne v rukou armády. Opoziční bojovníci z města Homs hlásí, že jsou naprosto obklíčeni a nemohou uniknout.