Asadova armáda znovu ostřeluje Homs

Damašek - Syrská armáda opět zahájila ofenzivu proti povstalcům. Chce je vytlačit z třetího největšího města Homs, které bylo dosud baštou odporu proti režimu Bašára Asada. Podle agentury Reuters probíhají boje ve čtvrti Chaldíja. Státní televize hlásí rychlý postup vládních sil.

Armáda nedávno dobyla strategické město Kusajr u libanonské hranice a přesunula mnoho jednotek k severosyrskému Halabu. Udržet Homs je pro Asada nezbytné, potřebuje ho kvůli přístupu do regionu u Středozemního moře, který obývá jeho šíitská sekta alávitů. Případné odříznutí by hrozilo dosud největší vlnou sektářského násilí mezi šíity a sunnity.

Obě strany hlásí mimořádně silné boje a obě jsou vyčerpané posledními ztrátami. Některé rozvědky tvrdí, že dobytím Kusajru se vojenské štěstí naklonilo na stranu Asada, ale izraelští experti si to nemyslí. Jeden z nich řekl tento týden listu Haarec, že armáda u Kusajru přišla o nejméně 600 vojáků a stejný počet mužů byl zraněn. Velké ztráty utrpěl také libanonský Hizballáh, který se do bojů vložil. Má pouze 20 000 bojovníků a ztráty v Sýrii jsou pro něj citelné. Hizballáh začíná mít navíc kvůli své vojenské účasti v Sýrii potíže doma.

Video Syrská armáda zaútočila na Homs
video

Syrská armáda zaútočila na Homs

„Ti, kdo tvrdí, že se štěstí přiklonilo k Asadovi, nechápou věci z pohledu dějin. Doba sjednocené Sýrie pod Asadovou vládou skončila. Zůstaly mu dva miliony alávitů, schopných ovládat Damašek a oblast v severozápadní Sýrii, nikoli ostatní části Sýrie,“ sdělil bezpečnostní zdroj izraelskému listu.

Upozornil, že také opozice má problémy, protože je roztříštěna na 100 skupin a organizací. „Z pohledu Izraele není tato patová situace špatná, protože nejsilnější z těchto skupin jsou organizace muslimské, jejichž vláda nad Sýrií by byla horší než to, co je tam nyní,“ dodal zdroj.

Za dva roky konfliktu zemřelo v Sýrii na 100 tisíc lidí. Řešení by mohla přinést plánovaná konference v Ženevě. Nejde už ale jen o režim Bašára Asada, ale o roztržku mezi šíity, sunnity a křesťany, kde reálně hrozí rozpad země.