Masakr v Oradouru: Nevraždil jsem, ale zachraňoval, tvrdí Werner C.

Kolín nad Rýnem - Osmaosmdesátiletý Němec Werner C. odmítá, že by se v roce 1944 podílel na válečném vyvraždění francouzské vesnice Oradour-sur-Glane. Právě naopak. Německému deníku Bild bývalý člen SS sdělil, že při masakru zachránil dvěma ženám život. Wernera C. obvinilo státní zastupitelství v Dortmundu tento týden.

Penzista přiznal, že při zavraždění 642 lidí v Oradouru byl. „Ani jednou jsem ale nevystřelil. Nebyl jsem v té stodole. Stál jsem na stráži u vozidel,“ vylíčil Bildu s tím, že prý zachránil dvě ženy. „Když byli všichni vesničané nahnáni na náměstí, přicházely ty ženy z lesa. Zavolal jsem na ně, že by se měly schovat zpátky do lesa. To také udělaly,“ popsal své údajné jednání před téměř sedmdesáti lety.

Všichni nacisté odmítají přiznat vinu, kontruje hlavní žalobce

Vrchní státní zástupce Andreas Brendel ale verzi obviněného zpochybňuje. „Jako kulometčík postřílel spolu s dalšími 14 esesáky 25 Francouzů v jedné stodole,“ řekl Bildu. „Žádný z nacistických pachatelů nikdy nepřiznal, že zabil člověka. Všichni tvrdili, že ani jednou nevystřelili,“ dodal.

Dortmundské státní zastupitelství muže viní z hromadně spáchané vraždy 25 lidí a z napomáhání k vraždě stovek dalších civilistů. V době masakru mu bylo 19 let a podle Bildu je jedním z posledních žijících členů jednotky SS, která má největší masakr na území okupované Francie na svědomí.

Oradour ležící zhruba 400 kilometrů jižně od Paříže vyhladili nacisté 10. června 1944. Zabili tehdy 642 civilistů, z toho 205 dětí mladších 15 let. Vojáci muže postříleli kulomety, ženy a děti upálili. Pak zapálili všechny domy.

Joachim Gauck a Francois Hollande
Zdroj: ČTK/AP/Phillipe Wojazer

Vesnice označovaná též jako „francouzské Lidice“ byla po druhé světové válce jako memento válečných hrůz ponechána v děsivě působících rozvalinách.

Loni ji jako první německý prezident navštívil Joachim Gauck a spolu s francouzským kolegou Françoisem Hollandem se poklonil památce obětí nacistického zvěrstva. Gauck při této příležitosti vyjádřil zármutek nad tím, že pachatelé těchto hrůz nebyli potrestáni.


Zvětšit mapu

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jih Evropy je pod tlakem extrémních veder, přibývá i požárů

Na jih Evropy se vrátila extrémní vedra. Varují před nimi v Itálii, Řecku, Turecku, Španělsku či na Balkánu. Rtuť teploměru tam stoupá nad čtyřicet stupňů Celsia. Kvůli vysokým teplotám zemřelo na italských plážích několik lidí. Na mnoha místech navíc hasiči bojují s mohutnými plameny.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Úřady na jihu Ruska hlásily dronové nálety, Ukrajina informuje o mrtvých

Dva regiony na jihu Ruska v noci na pátek zažily rozsáhlé dronové útoky, vyplývá z informací úřadů. Podle telegramového kanálu Astra ve Stavropolském kraji bezpilotní letouny podruhé během několika týdnů zřejmě mířily na chemický závod Azot ve městě Něvinnomyssk. Region má podle úřadů za sebou zatím největší takový úder. V ukrajinské Záporožské oblasti v důsledku ruského útočení zemřel jeden člověk, další zřejmě přišel o život při bombardování Charkova, mrtvé a raněné hlásí i další ukrajinská města.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 7 hhodinami

Uznání Palestiny slouží propagandě Hamásu, kritizuje Francii Rubio

Šéf americké diplomacie Marco Rubio kritizoval rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uznat Stát Palestina. Poslouží podle něj teroristickému hnutí Hamás. Prezident Donald Trump se zase vyjádřil, že Macronův krok nemá žádnou váhu. Plán Paříže ocenily třeba palestinská autonomie, Španělsko či Saúdská Arábie.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Konflikt Thajska s Kambodžou vyhnal z domovů sto tisíc lidí

V Thajsku kvůli současnému konfliktu s Kambodžou zemřelo již šestnáct lidí a své domovy muselo opustit na sto tisíc obyvatel, kteří zamířili do nouzových ubytovacích center, napsala v pátek agentura Reuters. Jde o největší eskalaci napětí mezi Bangkokem a Phnompenhem za více než deset let. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

„Technická záležitost,“ říká gruzínský premiér o možném zrušení bezvízového styku s EU

Zrušení bezvízového styku mezi Gruzií a Evropskou unií (EU), kterým hrozí Evropská komise (EK) v případě nesplnění osmi doporučení, je pouze „technická záležitost“ a ekonomika kavkazské země by na tom ještě mohla získat, tvrdí premiér Irakli Kobachidze. Vládní Gruzínský sen přitom dříve bezvízový režim s EU oslavoval jako hlavní úspěch, připomíná server OC Media. Expert Vincenc Kopeček z Ostravské univerzity se domnívá, že zrušení by mělo dopad na tamní střední třídu.
před 9 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 9 hhodinami

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...