Zeman: Doufám, že se vstupu Srbska do EU dožiju

Bělehrad – Podpora českého průmyslu a vstup Bělehradu do Evropské unie jsou hlavními tématy dvoudenní návštěvy Miloše Zemana v Srbsku. Prezident se už setkal se svým protějškem Tomislavem Nikoličem a předsedou vlády Ivicou Dačičem. Čeká ho také schůzka s českými krajany, kteří v zemi obchodují. Zeman doufá, že se vstupu Srbska do Unie dožije.

Zeman již loni v létě v rozhovoru s Nikoličem prohlásil, že podporuje Bělehrad v přístupových rozhovorech s Bruselem. „Pevně věřím, že Srbsko se v dohledné době stane členským státem Evropské unie. I když je mi sedmdesát let, doufám, že se toho ještě dožiju,“ řekl po jednání se srbským prezidentem.

Nikolić uvedl, že Srbsko na cestě do EU v minulosti zbytečně ztratilo hodně času. Úkolem nové vlády tak podle něj bude napravit staré chyby a pokračovat ve sbližování s Bruselem. V nedávných předčasných volbách s přehledem zvítězila Srbská pokroková strana (SNS), v jejímž čele stojí dosavadní první místopředseda vlády Aleksandar Vučić. Strana získala značnou popularitu díky rozhodnému postupu proti organizované kriminalitě a velkému důrazu na cestu k členství v Evropské unii.

Předpokládá se, že Srbsko bude svého někdejšího chorvatského soupeře po rozpadu Jugoslávie do Evropské unie následovat až za několik let. Vyjednávání Chorvatska o vstupu trvalo osm let. Srbský premiér by přitom chtěl rozhovory dokončit do čtyř či pěti let.

Martin Ježek, redaktor Českého rozhlasu:

„Srbsko musí reformovat samo sebe, to je asi to nejsložitější, co ho nyní čeká – justici, samosprávu, vládu práva a podobně. Pokud jde o Kosovo, západoevropské členské země budou tlačit na to, aby se co nejvíce normalizovaly vztahy mezi Srbskem a Kosovem, tedy aby se Srbsko snažilo Kosovo akceptovat jako svého souseda a partnera. Na státní uznání asi ale nikdo v dohledné době tlačit nebude. Státy by se každopádně neměly navzájem blokovat v další eurointegraci.“

Očekávalo se, že jedním z témat rozhovorů bude osud někdejší jihosrbské provincie Kosova. Albánci, kteří tvoří většinu obyvatelstva Kosova, vyhlásili v roce 2008 jednostranně nezávislost na Srbsku. Bělehrad i kosovští Srbové dali naproti tomu najevo, že svrchovanost Kosova nikdy neuznají. Obě strany nicméně pod tlakem mezinárodního společenství, především Evropské unie, usilují o normalizaci vztahů. Loni v dubnu o tom uzavřeli dohodu, kterou se od té doby snaží uplatňovat.

Český prezident komentoval bombardování srbské metropole

Zeman je v Bělehradě v době, kdy si Srbsko připomíná 15 let od bombardování hlavního města letouny NATO. Aliance tak v roce 1999 reagovala na srbské vojenské akce v Kosovu. Zeman, který byl v té době premiérem, tentokrát argumentoval, že česká vláda souhlasila s bombardováním až poté, co s ním souhlasily ostatní státy, a pod podmínkou, že zasáhne pouze vojenské cíle. „Tato podmínka nebyla splněna,“ konstatoval Zeman.

„Zeman nemá exekutivní pravomoc, aby mohl něco zásadně změnit, ale samozřejmě je to představitel státu a hlavně je to člověk, který dosti sympatizuje se srbskými postoji vůči Kosovu, a to je něco, co se v Srbsku rádo slyší,“ konstatoval redaktor ČRo Martin Ježek s tím, že středoevropské země mohou pomoci Srbsku s transformací, jelikož si jí samy prošly.

Český prezident nedávno téma Kosova otevřel, když řekl, že odtržení provincie od Srbska vytvořilo precedens v osamostatňování sporných území od suverénních států. Ruský prezident Vladimir Putin v poslední době použil argumentu odtržení Kosova k obhajobě ruského postupu na Krymu. Podle Putinova vyjádření Západ za naprosto stejné situace, jaká panuje kolem Krymu, uznal odtržení Kosova od Srbska jako legitimní.

Zeman: Terorismus nelze podceňovat, je dobře financován z drog 

Kosovo se od Srbska odtrhlo v roce 2008, kdy vyhlásilo samostatnost. Bělehrad ji ale nikdy neuznal a také Zeman se staví proti uznání vlády v Prištině. V minulosti kosovský režim označil za „teroristickou diktaturu financovanou narkomafiemi“. Zeman dnes u příležitosti otevření výstavy o česko-srbské vojenské spolupráci řekl, že největším nepřítelem euroamerické civilizace je mezinárodní terorismus.

Terorismus není radno podceňovat, například proto, že je dobře financován prodejem drog, prohlásil také Zeman. V souvislosti s terorismem se nepřímo zmínil právě io Kosovu, když řekl, že některé režimy jsou financovány prodejem lidských orgánů. Z obchodu s lidskými orgány na konci 90. let minulého století Srbsko viní kosovské představitele. V roce 2011 kvůli tomu Bělehrad v Parlamentním shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě předložil návrh rezoluce požadující nezávislé mezinárodní vyšetření takových případů. Obvinění z obchodování s lidskými orgány v Kosovu se poprvé objevila v roce 2008. 

Zeman se zasazuje o české investice v Srbsku, vyzdvihl Škodovku

Ze Srbska zamíří český prezident do Slovinska. Zeman s sebou na státní návštěvu dvou balkánských zemí vzal početnou delegaci podnikatelů. Vláda v Bělehradě se podle něj nyní potýká s více než 25procentní nezaměstnaností. Úkolem českých firem by tak mělo být investovat v Srbsku a vytvořit nová pracovní místa.  

Zeman také podotkl, že asi polovina srbské vlády jezdí vozy Škoda. Přál by si, aby škodovkou jezdil každý člen bělehradského kabinetu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 5 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 5 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 6 hhodinami

Srbsko má nového premiéra. Podle kritiků ale stejně vládne Vučić

Srbský parlament ve středu vyslovil důvěru nové vládě premiéra Djura Macuta, která krátce poté složila i přísahu. Macut chce uklidnit situaci v Srbsku, kde se konají silné protesty proti vládě a korupci. Podle kritiků je však jedno, kdo premiérský post zastává, protože ve skutečnosti vládne prezident Aleksandar Vučić.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Izrael vytvořil z třiceti procent území Pásma Gazy nárazníkovou zónu

Izraelská armáda dle agentury AFP oznámila, že z třiceti procent celkového území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít. Ministr obrany židovského státu Jisra’el Kac ve středu rovněž uvedl, že do pásma za současné situace nebude vpuštěna žádná humanitární pomoc.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Rusko příměří zatím nechce, přeje si dobýt další území, míní Pojar

Rusko uzavřít dohodu o příměří s Ukrajinou, na kterou otevřeně zaútočilo v únoru 2022, zatím nechce, řekl v Interview ČT24 poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Moskva podle něj totiž doufá, že ještě dobyde další území. Roli podle něj hraje i to, že Rusové necítí dostatečný tlak ze strany USA, které za účelem ukončení války s oběma stranami jednají od druhé poloviny února. „Pokud by USA zapojily veškeré páky, příměří dosáhnou,“ prohlásil. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 8 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...