Islamisté ovládli Tikrít, z Mosulu uprchlo půl milionu lidí

Mosul – Islámští radikálové ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) zcela ovládli město Tikrít, které leží asi 150 kilometrů severně od Bagdádu. Tikrít je rodištěm někdejšího diktátora Saddáma Husajna. Kontrolují také největší ropnou rafinerii v zemi. Z Mosulu už před ozbrojenci uteklo půl milionu lidí. Islamisté zde navíc zajali desítky tureckých občanů.

Radikálové z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) mají od úterý v rukou celou provincii Ninive a z velké části právě i její středisko Mosul. Z města a jeho okolí již uprchlo půl milionu lidí. Členové ISIL dnes střežili banky a veřejné úřady včetně sídla guvernéra. Vyzývali rovněž lidi, aby šli do práce.

Během dvou konfliktů se ozbrojenci zmocnili v Mosulu 80 tureckých občanů. Jedním z incidentů bylo obsazení tureckého konzulátu, kde do zajetí podle světových agentur padli konzul, tři děti a příslušníci tureckých speciálních jednotek. Část tureckých občanů, kteří byli zajati při útoku na konzulát, byla údajně převezena na vojenskou základnu povstalců. Turecké úřady uvedly, že nikdo z nich není zraněn. „Nyní jsme zapojeni do rozvážného krizového jednání, bereme zřetel na bezpečí našich občanů. Aby nedošlo k nepochopení, jakékoli ublížení našim občanům a zaměstnancům se setká s co nejtvrdší odplatou,“ oznámil turecký ministr zahraničí.

Radikálové dál postupují k městu Bajdží, kde leží největší ropná rafinérie země. Začali vyjednávat s 250 vojáky, aby místo opustili. Stráž údajně souhlasila za podmínky, že bude moci bezpečně odejít do jiného města. V dvousetisícovém Bajdží ležícím v provincii Saláhaddín už radikálové zapálili budovu soudu a policejní stanici. 

V Mosulu vlají prapory al-Káidy

Irácký premiér Núrí Málikí se v reakci na dění na severu země obrátil na parlament s žádostí o vyhlášení výjimečného stavu. Očekává se, že vláda nasadí veškeré prostředky, aby Ninive získala zpět. Kromě armády využije zřejmě místní milice, letectvo, šíitské dobrovolníky z Íránu i kurdské milice, stejně tak zřejmě využije logistickou pomoc USA a americké tajné služby.

V Mosulu vlají černé prapory al-Káidy, mnoho policejních stanic je vypálených a podle svědků vojáci odhodili zbraně a prchli stejně jako civilisté. Míří do autonomního Kurdistánu, jehož úřady už zajistily pro uprchlíky dočasné tábory.

„Vláda bude úžeji spolupracovat s regionálním kurdským vedením, aby ty bojovníky vytlačila,“ sdělil Zibarí. Muktada Sadr, jehož milice v minulosti vedly úspěšný boj proti americkým vojákům, vyzval své stoupence, aby znovu vytvořili bojové brigády „na obranu náboženských míst“. „Nemohu zůstat nečinně sedět, jsou-li v ohrožení svatá místa. Jsem připraven spolupracovat s vládou a vytvořit mírové brigády,“ poznamenal duchovní, který disponuje značným vlivem na irácké šíity. Netají se kritikou šíity Málikího a označuje ho za diktátora.

Mezinárodní organizace pro migraci: Umírali civilisté

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která v oblasti působí, uvedla, že boje si v minulých dnech vyžádaly mnoho obětí z řad civilistů. Několik nemocnic v Mosulu údajně nefunguje, protože jsou v bojové zóně. Jako ošetřovny proto slouží mešity, kam jsou sváženi ranění. Ve městě prý platí zákaz jízdy autem, mnoho lidí prchá pěšky.

Podle BBC ovládá ISIL provincii Ninive už několik měsíců a strategické části Mosulu si vybojoval za pět dní. Stanice upozorňuje, že tento vojenský úspěch v Iráku je mnohem cennější než ten, jehož skupina dosáhla v Sýrii, když ovládla tamní provincii Rakka. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová označila situaci v Mosulu za velmi vážnou a deklarovala, že USA podporují „silnou, koordinovanou akci k potlačení této agrese“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
09:59Aktualizovánopřed 26 mminutami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

AFP s odkazem na pákistánské představitele píše, že při pátečním indickém ostřelování Kašmíru v blízkosti faktické hranice s Pákistánem zahynuli čtyři lidé, včetně jednoho dítěte. Indická armáda zase dle Reuters tvrdí, že pákistánské ozbrojené síly podnikly v noci na pátek a v pátek brzy ráno „několik útoků“ pomocí bezpilotních letounů a dalších zbraní podél celé západní hranice Indie. Reuters později během dne informoval, že v indických městech byly slyšet další výbuchy.
07:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 1 hhodinou

Nového papeže čekají v USA nelehké úkoly, tamní vládu kritizoval

Zvolení prvního amerického papeže v dějinách katolické církve přivítala administrativa Donalda Trumpa. Ten mu gratuloval mezi prvními a výběr konkláve označil za poctu. Nový pontifik Lev XIV. přitom ještě jako kardinál kritizoval některé kroky vlády USA, především v oblasti imigrační politiky. Nový papež bude mít také nelehký úkol: sjednotit katolickou církev ve Spojených státech, která je hned po Brazílii, Mexiku a Filipínách na světě nejpočetnější. Zvlášť pravicové konzervativní proudy doufají, že opustí některé z liberálnějších postojů svého předchůdce. Amerika bude také čekat, jak se papež postaví například k omezování nošení zbraní nebo rodičovství stejnopohlavních párů, jež v minulosti kritizoval.
před 1 hhodinou

Kyjev i Budapešť hlásí odhalení špionů pracujících údajně pro druhou stranu

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Kyjeva. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě země. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU. Maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó obvinění označil za propagandu a oznámil, že Budapešť vyhostila dva špiony s ukrajinským diplomatickým krytím. Kyjev v reakci následně vyhostil dvojici maďarských diplomatů.
09:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Papež Lev XIV. v první mši slíbil vnesení světla do „temných nocí“

V Sixtinské kapli se dopoledne konala mše za nového papeže Lva XIV. Účastnili se jí kardinálové a také dvě ženy, které během ní přečetly úryvky z bible, napsal deník El País. V kázání, které začal anglicky a v němž pokračoval italsky, si Lev XIV. posteskl, že křesťanská víra je někdy považována za něco „pro slabé a málo inteligentní lidi“. Řekl také, že pokud někdo redukuje Ježíše na „jakéhosi charismatického vůdce nebo supermana“, je de facto ateista. Zároveň slíbil, že do „temných nocí“ světa vnese světlo.
13:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Francie a Polsko si při hrozbě útoku přijdou na pomoc, zavázali se Macron a Tusk

Francouzský prezident Emmanuel Macron a polský premiér Donald Tusk v pátek podepsali v Nancy na východě Francie smlouvu o přátelství a posílené spolupráci, informovaly agentury AFP a PAP. Bilaterální dohoda podle AFP svědčí o rostoucím vlivu Polska v Evropě tváří v tvář dnešnímu Rusku. Obě strany rovněž signovaly dohodu o civilní jaderné energetice, doplnila polská agentura PAP.
před 3 hhodinami

Ukrajina a ministři EU podpořili vznik tribunálu k ruským zločinům

Ukrajina a téměř dvě desítky evropských ministrů zahraničí v pátek ve Lvově podpořili vznik speciálního tribunálu, který by měl ke zodpovědnosti pohnat vládce Kremlu Vladimira Putina a další ruské lídry za plnohodnotnou vojenskou agresi proti Ukrajině, informuje Reuters. Mluvčí Kremlu na dotaz agentury TASS v reakci bez dalších podrobností uvedl, že vznik tribunálu nebude komentovat.
14:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...