Rusové okupují největší jadernou elektrárnu Evropy. Ukrajina se bojí druhého Černobylu

Kyjev ve čtvrtek obvinil Rusko, že skladuje těžké zbraně a munici v areálu okupované Záporožské jaderné elektrárny na jihovýchodě Ukrajiny. Jde o největší atomovou elektrárnou v Evropě. Moskva naopak viní ukrajinské ozbrojené síly z toho, že na areál tohoto zařízení tento týden zaútočily pomocí bezpilotních letounů. Ani jedno tvrzení však nelze nezávisle ověřit.

V Záporoží jsou údajně rozmístěny nášlapné miny a raketomety, kamery a přístroje jsou zatemněny a pracovníci elektrárny drženi jako rukojmí. Ruští vojáci, kterých je v elektrárně více než pět set, uložili ve strojovně prvního reaktoru také nejméně čtrnáct kusů těžké vojenské techniky s municí. Na sociálních sítích to uvedla ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která v zemi atomové elektrárny provozuje.

„Okupanti nadále cynicky porušují všechny normy a požadavky na požární, jadernou a radiační bezpečnost provozu jaderné elektrárny,“ dodal Enerhoatom, jenž zároveň varoval před možnou hrozbou jaderné havárie, pokud by v zařízení náhodně explodovala munice a vypukl požár. Důsledky by se podle něj mohly rovnat havárii v černobylské atomové elektrárně, která byla v roce 1986 dějištěm bezprecedentní jaderné katastrofy.

Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová tuto obavu nicméně vyvrací. „Nezapomínejme, že jsme v informační válce. Ukrajinci jsou sice v právu, to ale neznamená, že nemohou vypouštět dezinformace. Určitě to nebude jako druhý Černobyl. Případný výbuch by byl spíše v měřítku výbuchu Fukušimy a následky by sahaly do několika desítek kilometrů,“ uvedla pro ČT.

Rusové v bunkru

Ruské síly minulý měsíc dle agentur rozmístily ve stínu komínů o výkonu 5,7 gigawattů dělostřelecké vozidlo Smerč, které doplnilo raketomety Grad, tanky a transportéry. Země kolem elektrárny je vyrytá zákopy, kolem dokola jsou rozmístěni vojenští strážní psi. Seniorní technici z ruské státní společnosti pro atomovou energii Rosatom si zřídili základnu ve střeženém bunkru pod elektrárnou.

Ukrajinští obránci uvádějí, že i kdyby mohli vyvinout konvenční vojenské úsilí k znovudobytí elektrárny, soustředí se na protiofenzivu v severovýchodních a jižních městech Charkov a Cherson.

„Zdá se, že je to jedna z ruských taktik obsadit kritickou infrastrukturu a použít ji jako štít,“ komentoval událost bývalý ukrajinský ministr obrany Andrij Zagorodňuk. „Přece nebudeme útočit na elektrárnu… Jediný způsob, jak to (znovudobytí) udělat, by bylo obklíčit ji, obsadit okolní oblasti a požádat je, aby odešli.“

Vojáci se snaží zbohatnout

Někteří ruští vojáci, kteří jsou v Záporoží rozmístěni, se dle Ukrajinců v průběhu okupace uchýlili k běžné vyděračské strategii: unesli některé z jedenácti tisíc zaměstnanců závodu a požadovali za ně výkupné. Podle pracovníků elektrárny je v současné době v zajetí více než čtyřicet lidí a jejich rodiny využívají skupinové chaty v aplikaci Viber ke sdílení fotografií unesených zaměstnanců a hromadnému financování výkupného. Jejich kolegové v závodě si stěžují, že musí pracovat navíc, aby pokryli směny unesených obětí.

„Prosím, pomozte mi,“ napsal dle WSJ jeden muž na Viberu a sdílel fotografie svého silně pohmožděného obličeje a pravé nohy, pravé oko má podlité krví. Dodal, že Rusové ho propustí, jen pokud do tří dnů vybere 50 tisíc hřiven, což odpovídá 1 681 dolarům.

„Takové případy nejsou v žádném případě ojedinělé,“ řekl pracovník elektrárny, který nedávno z oblasti uprchl na neokupovanou Ukrajinu. Mezi pracovníky, kteří jsou drženi za výkupné, je i jeho přítel, instruktor bezpečnostního protokolu, který také poskytoval zaměstnancům závodu psychologické poradenství. „Nikdo nechce být další na řadě,“ řekl muž.

Jaderná inženýrka Drábová si nicméně nemyslí, že by zaměstnanci byli drženi jako rukojmí. Dle ní pracovníci „normálně“ bydlí ve vedlejším městě Enerhodaru, které je ovšem také okupováno Rusy. Je také přesvědčena, že Ukrajinci na elektrárnu nikdy nezaútočí, protože si jsou velmi dobře vědomi obrovského rizika. 

Obvinění z druhé strany

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek přišla s jiným tvrzením – obvinila ukrajinskou armádu, že tento týden provedla pomocí dronů dva útoky na areál jaderné elektrárny, jeden v pondělí a další ve středu.

„(První) úder byl proveden v bezprostřední blízkosti, několik desítek metrů od staveb, které jsou kriticky důležité pro bezpečnost jaderné elektrárny – skladů vyhořelého paliva a nádrže pro chlazení reaktoru,“ prohlásila Zacharovová. „Jen šťastnou náhodou nedošlo k poškození zařízení,“ tvrdila a Kyjev obvinila ze „snahy vytvořit podmínky pro jadernou katastrofu“ v celé Evropě.

Obsazena od března

Ruské invazní síly obsadily ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu na začátku března za dramatických okolností, kdy z Ukrajiny přicházely zprávy o tom, že útočící Rusové při prudkých bojích areál jaderného zařízení ostřelují. V jeho nejaderné části tehdy vypukl požár.

Záběry z bezpečnostní kamery zachytily světlici dopadající k Záporožské jaderné elektrárně
Zdroj: Reuters

Ruský útok na atomovou elektrárnu vyvolal v zahraničí mimořádně odmítavé reakce, podle USA se svět jen těsně vyhnul jaderné katastrofě. Podle Kyjeva i podle amerických představitelů radioaktivita v oblasti tehdy nepřesáhla nebezpečnou úroveň.

Elektrárnu ležící na břehu řeky Dnipro v současné době ovládají ruské síly, ale stále ji obsluhuje ukrajinský personál. Šéf Enerhoatomu Petro Kotin už dříve Rusy obvinil, že využívají Záporožskou jadernou elektrárnu jako základnu pro odpalování raket, kterými ostřelují okolní oblasti Ukrajiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zelenskyj chce odstoupit od dohody o nerostných surovinách, prohlásil Trump

Ukrajinský prezident Volodymyr Zeleskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využíváních ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Ten zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
před 35 mminutami

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 18 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 22 hhodinami
Načítání...