Laboratoře mají až šestkrát víc zájemců o testy na protilátky na covid

V Česku výrazně stoupl zájem o testy na protilátky na covid-19. České televizi to potvrdily tři oslovené laboratoře. Lidé tak mohou zjistit, jestli koronavirus v těle měli bezpříznakově, nebo jestli mají dostatek protilátek po prodělání nemoci. Vědci při Masarykově univerzitě už také pracují na studii, která má v budoucnu odhalit, jak dlouho protilátky člověka ochrání.

„Zájem o test hladiny protilátek proti koronaviru oproti předchozímu období stoupl šestkrát,“ uvedla Anabela Čížková, vedoucí laboratoře SYNLAB. Podle dat laboratoře, kam putují vzorky z 65 odběrových míst v celé republice, se loni od března do října nechalo otestovat kolem 700 lidí měsíčně. Od listopadu do konce ledna je to v průměru 4300 pacientů za měsíc.

Skokový růst zaznamenala i EUC Laboratoř. Ta v jarní vlně zaznamenala jednotky testů týdně, na podzim to byly stovky a nyní jsou to tisíce. Prudký nárůst hlásí i laboratoř AeskuLab zejména v posledních dvou měsících. Nyní se denně nechá otestovat 300 až 500 lidí.

„Zvyšující se zájem za poslední týdny přisuzujeme převážně současnému stavu epidemické situace, kdy výrazně stouplo promoření populace. Dalším faktorem je očkování. Řada lidí si nechává zjistit protilátky předtím, než se rozhodne, zdali očkování podstoupí, či nikoliv,“ vysvětlila Čížková, proč se lidé nechávají testovat.

„Lidé nyní na naše odběrová místa přichází z několika důvodů – mají v blízkosti příbuzné, kteří covid-19 prodělali a zajímá je, zda i oni nebyli třeba bezpříznakově nemocní a tím nezískali protilátky. Dost lidí má podezření, že během podzimu nemoc prodělalo. Ale nebyli na PCR testu, tak si nyní přijdou vyšetřit protilátky a pokud výsledek byl pozitivní, znamenalo by to určitou ochranu a prodělanou nemoc,“ řekla mluvčí EUC Laboratoře Eva Pánová.

Protilátky jako hlavní zdroj informací

Pokud byl člověk pozitivní na koronavirus, v těle se mu začnou tvořit tři typy protilátek. „Lidský organismus si obvykle po třech až pěti dnech nakažení virem začne vyrábět protilátky typu IgA a IgM, následně za dva až tři týdny protilátky typu IgG. Ty přetrvávají v řádu měsíců až let,“ vysvětlila Olga Kunešová, manažerka externí komunikace laboratoře AeskuLab.

„Díky testu IgG se dozvíte, zda jste prodělal/a infekci covid-19 v minulosti, a pokud ano, máte-li v krvi ochranné protilátky a v jakém množství,“ dodala Kunešová.

Jak dlouho protilátky vydrží, je různé. „U některých pacientů laboratoří sledujeme rychlý pokles protilátek z měsíce na měsíc, u jiných se drží stejná hladina protilátek po dobu několika měsíců,“ shrnula Čížková.

Test na protilátky se provádí odběrem krve z žíly. Výsledky laboratoře posílají přímo otestovanému na e-mail nebo poštou do 48 hodin.

Účinnost protilátek zkoumá brněnská studie

Všechny tři zmíněné laboratoře jsou spolu s dalšími třemi pracovišti v Česku součástí imunologické studie, která má zjistit, jakým způsobem se vyvíjí v populaci paměťové protilátky proti viru SARS-CoV-2.

„Ten, který s tou infekcí přišel do styku, si v konečném důsledku vytvoří imunitní obranu, která ho bude chránit proti skutečně velké infekci i rozvoji těžkého průběhu covidu-19,“ uvedl garant projektu, imunolog Vojtěch Thon z výzkumného centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Thon zdůraznil, že do projektu se může zapojit člověk, který covid prodělal a chce znát množství protilátek v těle, člověk, který si myslí, že ho prodělal, ale má negativní testy, nebo člověk, který se nechal očkovat a sleduje účinnost vakcíny.

Účastníkům studie se třikrát po půl roce odebere krev a zkoumá se v ní proměna protilátek. Souhlas se zapojením do studie může dát testovaný při prvním odběru na odběrovém místě laboratoře, která se projektu účastní. Studie začala loni v září a s prvními závěry počítá koncem tohoto roku. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie otevřela případ úmrtí Jana Masaryka. Má podezření na vraždu

Policie znovu otevřela případ úmrtí někdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka. Zemřel v noci na 10. března 1948, podle dobové verze spáchal sebevraždu. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který je útvarem Policie ČR, má ale nyní podezření na vraždu. Důvodem jsou nově získané dokumenty z diplomatických archivů Francie, Spojených států amerických a Velké Británie.
před 18 mminutami

Novela o růstu platů veřejných činitelů zamíří k prezidentovi

Senát umožnil přijetí novely o zvyšování platů veřejných činitelů. Přímo ji sice neschválil, ale ani nijak nepozměnil. Senátoři měli výhrady vůči omezení platů v justici nebo krácení odměn některých místních politiků. Na žádných změnách předlohy se ale neshodli. Prezident Petr Pavel tak novelu dostane k podpisu jako přijatou po uplynutí měsíční lhůty, kterou horní komora na projednání běžných zákonů má. V případě platové novely tato lhůta skončí 16. února, což zkomplikuje výpočet lednových mezd.
14:00Aktualizovánopřed 22 mminutami

ŽIVĚ: Poslanci schválili program úterní schůze

Poslanci po více než třech hodinách jednání schválili program úterní schůze. Čeká je nová pravidla pro volební kampaně a takzvaná flexibilní novela zákoníku práce. V úvodním kole by mohli probrat novelu o sociálních službách, podle níž by příspěvky na péči, dávky pro postižené lidi i jejich průkazy vyřizovala a vyplácela místo úřadu práce sociální správa. Vládní koalice v úvodu prosadila možnost jednat v případě potřeby i v noci.
14:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Maminku jsem naposledy viděla před Mengelem, říká přeživší Osvětimi

Za druhé světové války prošla tábory Terezín, Osvětim i Mauthausen. Hrůzy války nakonec přežila. Teď žije v Izraeli. Napsala knihu a o svém životě vypráví ve školách. Hana Sternlichtová u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim poskytla České televizi rozhovor.
před 1 hhodinou

Rakušan podpořil vznik návratových center pro uprchlíky z Ukrajiny

Takzvané unity huby by měly ukrajinským uprchlíkům usnadnit cestu zpět do vlasti – nabídnout veškeré informace o možnostech jejich návratu, k dispozici by jim měla být i právní pomoc a podpora. O vzniku návratových center v České republice v úterý jednal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s místopředsedou ukrajinské vlády Olexijem Černyšovem.
před 2 hhodinami

Řidiče v Ústeckém kraji čekají kvůli opravě tunelů na D8 rozsáhlá omezení

Dopravu v Ústeckém kraji čekají na jaře rozsáhlá dopravní omezení kvůli opravě tunelů na dálnici D8 před hranicemi s Německem. Ve stejnou dobu se uzavře kvůli rekonstrukci Benešův most přes Labe v Ústí nad Labem. Nic tak rozsáhlého a na tak dlouhou dobu v regionu dopravní policie v posledních letech neřešila, upozornil vedoucí odboru krajské dopravní policie Jiří Ušák.
15:01Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Výsledek senátních voleb na Rokycansku platí, Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Karpíška

Výsledek loňských senátních voleb na Rokycansku je definitivně potvrzený. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost Pavla Karpíška (ODS), jenž křeslo v Senátu neobhájil. NSS stížnost projednal po zásahu Ústavního soudu, původně se jí z formálních důvodů nezabýval kvůli výhradám k elektronickému podpisu. Volby na Rokycansku vyhrál Miroslav Kroc (STAN).
12:25Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Družstvo Svatopluk uspělo, v kauze H-Systemu musí opět rozhodnout Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) musí znovu rozhodnout o dovolání družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Stížnosti družstva vyhověl Ústavní soud (US), důvody jsou spíše procesní, spočívají v porušení práva na zákonného soudce. Původně NS dovolání odmítl.
09:15Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...