Roste počet lidí, kteří žádají test na koronavirus. Odběrová místa ale nestíhají nebo neberou samoplátce

8 minut
Události: Roste počet lidí, kteří se chtějí nechat testovat
Zdroj: ČT24

Od začátku prázdnin roste počet lidí, kteří se chtějí nebo musejí nechat otestovat na nový koronavirus. To ale způsobuje v některých odběrových místech problémy. Ne všude totiž kapacity odpovídají poptávce. Kde se objevují potíže a co mají lidé dělat, když se chtějí nechat otestovat, zjišťovali reportéři České televize.

Jedno z nejvytíženějších odběrových míst je pražská Nemocnice Na Bulovce. Ve frontě ve středu zhruba půl hodiny stála také pacientka Zuzana Láníková. „Delší dobu mě sužuje kašel, takže jsem šla ke svému praktickému lékaři. A ten, aby se vyloučilo úplně všechno a léčilo se to, co se má, tak mě sem poslal na testy,“ říká.

Pro vytíženost zdravotníků má pochopení, některým procesům, které podle ní čekání protahují, ale příliš nerozumí. „Netušila jsem, že čekání na registraci bude tak dlouhé. Zdravotníci, když jdete na řadu, vždycky zajdou někam, kde pravděpodobně něco vytisknou, a myslím si, že to strašně zdržuje,“ popisuje své dojmy.

Časové omezení laboratoří žene zájemce o testy spíš do nemocnic

V Nemocnici Na Bulovce čekaly ve středu kolem poledne na odběry maximálně dvě desítky lidí. Ti, co nebyli registrováni předem, ale ve frontě strávili i několik desítek minut. Během odpoledne se pak fronta ještě prodlužuje. V 18 hodin přitom laboratoř zavírá. Denně stihne 350 zájemců, přesto zájem někdy přesahuje její možnosti. Nemocnice proto připravuje otevření i druhého místa, kam bude možné na testy přijít.

Odběrových míst je v Praze celkem 12. Laboratoře v nemocnicích fungují v průběhu pracovního dne, část z nich i o víkendu. Ještě těžší je stihnout soukromá odběrová místa. Některá jsou totiž během dne otevřená pouze několik hodin v pracovní den nebo vyžadují objednání.

Kdy testují soukromé laboratoře
Zdroj: ČT24/Ministerstvo zdravotnictví

Právě časové omezení žene zájemce o testy spíš do nemocnic. Například pražská Ústřední vojenská nemocnice už kvůli vysokému zájmu lidí rozšířila odběrová místa na dvě. Denně sem přijde zhruba 500 zájemců, přičemž více než sto jsou samoplátci.

Další z pražských míst, kde je možné se nechat otestovat, se nachází mezi prvním a druhým terminálem na ruzyňském letišti. Odebírá vzorky především těm, kdo do Česka přiletěli. Ostatní zájemce bere pouze tehdy, když má volno, což závisí na počtu spojů. Zájemce tak předem neví, jestli tam nebude fronta, nebo se naopak bude čekat několik hodin.

Jak se centra liší
Zdroj: ČT24

Přibývá rovněž těch, kteří se chtějí nechat otestovat na vlastní náklady – ať už kvůli práci, cestování, nebo rodině. Navýšit objem testování chce resort zdravotnictví hlavně od nemocnic.

Právě velké nemocnice, které řídí ministerstvo, by měly v brzké době začít dělat dohromady denně 15 tisíc testů na covid-19. Je to zhruba čtyřikrát víc než nyní. S ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) a premiérem Andrejem Babišem (ANO) se na tom tento týden dohodli ředitelé těchto zařízení. V průměru by měla státní nemocnice zvládnout podle plánu kolem tisícovky PCR testů, tedy výtěrů z nosohltanu, denně.

Opozice ale mluví o nutnosti celkové denní kapacity až 30 tisíc testů a menší počet vyšetření kritizuje. Před několika dny se s kritikou přidal i premiér. O potřebě navyšovat kapacity testování se přitom mluvilo už na jaře. Řešit se ale začala až po nedávném nárůstu počtu nemocných v některých ohniscích nákazy, zejména v Moravskoslezském kraji.

Nejvíc odběrových stanic nabízí Moravskoslezský kraj

V každém z krajů je v současnosti několik měst, kde testování umožňují. Červeně zbarvená místa na mapě, například nemocnice v Mělníku, Znojmě nebo v Prostějově, ale berou pouze na doporučení lékaře, nikoli samoplátce. Těch se týkají odběry na modře označených místech.

Odběrová centra
Zdroj: ČT24/Ministerstvo zdravotnictví

Pokud jde o jednotlivé kraje, nejvíce odběrových stanic nyní nabízí Moravskoslezský, celkem 16. Lidé se tam mohou otestovat ve dvanácti nemocnicích a čtyřech laboratořích. Kromě třinecké a karvinské nemocnice mohou všude přijít i samoplátci.

Odběrová centra v Moravskoslezském kraji
Zdroj: ČT24/Ministerstvo zdravotnictví

Naopak nejmenší výběr mají lidé v Libereckém kraji. Menší počet odběrových míst nabízejí také Plzeňský a Karlovarský kraj. 

Odběrové stanice v krajích
Zdroj: ČT24/Ministerstvo zdravotnictví

Provozní doba stanic je velmi rozdílná. Lidé musí počítat spíše s ranními nebo dopoledními hodinami. Například stanice v písecké nemocnici funguje pouze od 7 do 8 hodin ráno, a ještě po předchozím objednání.

Liší se nejen provozní doby, ale i ordinační dny. Vždy je proto nutné zkontrolovat, jestli stanice přijímají o víkendu a jaké mají další podmínky. Příkladem mohou být rozdílné časy pro samoplátce a lidi s doporučením lékaře.

Testování na covid-19 by podle návrhu ministra zdravotnictví mohli v budoucnu provádět i praktičtí lékaři. Na jižní Moravě proto už Sdružení praktických lékařů začalo na své náklady rozvážet do ordinací ochranné pomůcky. V jiných krajích se ale k podobnému kroku zatím nechystají. Podle některých lékařů na to praktici nemají vhodné podmínky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Je jasné, kdo je agresor, řekl Pavel na shromáždění na podporu Ukrajiny

Tisíce lidí se sešly v centru Prahy, aby si připomněly třetí výročí od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Na akci, kterou na Staroměstské náměstí svolaly nevládní organizace, vystoupil i prezident Petr Pavel. „Je jednoznačné, kdo je agresorem, kdo porušil mezinárodní právo a kdo je obětí, na jejíž straně bychom měli stát,“ řekl. Shromáždění nazvané Společně za Ukrajinu se konalo zároveň i v Brně.
15:09Aktualizovánopřed 20 mminutami

Mařiče energií jsou „úchylné“, shodli se Drábová a Miko

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) navrhuje zakázat používání zařízení na maření přebytečné elektřiny. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a prezidentův poradce a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko (LES) se v Otázkách Václava Moravce shodli, že takové mařiče jsou absurdní a až „úchylné“. Smysluplnější by prý bylo budovat radši zařízení na uložení energie, tedy hlavně bateriová úložiště.
15:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Muži čím dál častěji berou do rukou pletací jehlice. Inspirují je i severské seriály

Mezi muži roste zájem o pletení. Vyplývá to z vyjádření oslovených lektorů pletacích kurzů a workshopů. Nárůst evidují v několika posledních letech. Muže k činnosti motivují severské seriály i sociální sítě. Oslovení pořadatelé kurzů potvrdili, že zájem o pletení vzrůstá i mezi ženami. Vzniká proto více pletařských klubů.
před 8 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku odvedli na daních desítky miliard

Česko vydalo na dávky a další pomoc uprchlíkům z Ukrajiny od začátku plnohodnotné ruské agrese do konce loňska 62,5 miliardy korun, na odvodech a části daní od nich vybralo 55,5 miliardy, vyplývá z dat ministerstva práce. Příjmy postupně rostou, poprvé převýšily výdaje ve třetím čtvrtletí roku 2023. Loni pak vybraná suma přesáhla poskytnutou podporu o osm miliard korun. Dosáhla 23,5 miliardy korun. Výdaje činily 15,5 miliardy.
před 9 hhodinami

První čápi se navzdory mrazům vrátili rekordně brzy

Do Česka se postupně vracejí první čápi bílí. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se tito ptáci od začátku února uhnízdili převážně na západě Čech. Další jedinci tohoto druhu by podle ornitologů mohli z teplých krajin přiletět v následujících týdnech. Jejich dřívější návrat ovlivňuje mimo jiné trend mírnějších zim. Někteří čápi z Česka dokonce neodlétají vůbec nebo se přizpůsobili klimatickým podmínkám a místo Afriky migrují na jih Evropy.
před 9 hhodinami

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 10 hhodinami

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 11 hhodinami

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 11 hhodinami
Načítání...