Sebevražední atentátníci zůstávají součástí vojenské strategie Talibanu, píše Svobodná Evropa

Během dvaceti let trvajícího povstání používalo radikální islamistické hnutí Taliban sebevražedné atentátníky jako smrtonosnou zbraň k zabíjení zahraničních i afghánských vládních vojáků a rovněž k terorizování civilního obyvatelstva. Dokonce i nyní, kdy se talibové snaží přeměnit z povstalecké skupiny na vládu, kontingent vycvičených sebevražedných atentátníků zůstává středobodem jejich vojenské a politické strategie, uvádí americká stanice RFE/RL.

Při vítězné přehlídce po převzetí moci v Afghánistánu v srpnu letošního roku talibové předvedli své sebevražedné atentátníky i výbušninami napěchované vesty. Přehlídka vyvolala pobouření mezi mnohými Afghánci, podle nichž mají talibanské sebevražedné útoky za následek stovky zabitých civilistů.

Ozbrojenci rovněž oznámili vytvoření nové „mučednické brigády“ tvořené sebevražednými atentátníky. Experti tento krok označili za pokus přetvořit tyto bojovníky v elitní jednotku připravenou chránit novou vládu Talibanu.

„Současné vedení Talibanu se snaží dát zpětně sebevražedným atentátům nový význam, který mu pomůže transformovat decentralizované povstání na jednotnou vládu,“ říká David Edwards, profesor antropologie na americké Williams College.

Říká, že cílem nové brigády sebevražedných atentátníků je „poskytnout legitimitu vedení Talibanu v době, kdy se snaží vyvolat zdání vlády s pravidelnou armádou pod svým velením, a ne jen skrývajících se násilnických živlů“.

Edwards si všímá také toho, že údajní sebevražední atentátníci Talibanu jsou „členy elitních kádrů, kteří defilovali v hierarchickém pořadí a barevných uniformách, což dokládá různé typy sebevražedných atentátníků a jejich funkci“.

Bránit za každou cenu

V říjnu Taliban oznámil, že rozmístí svou „mučednickou brigádu“ podél hranice s Tádžikistánem. Tento krok přišel v době napětí mezi vládami Talibanu a Dušanbe, které hnutí obvinilo z usurpace moci v Afghánistánu.

Velitel brigády Abdul Básid Badár řekl v říjnu stanici RFE/RL, že sebevražední atentátníci jsou „připraveni bránit naši zemi za každou cenu“. „Tato brigáda je připravena k nasazení na našich hranicích, kdykoli dojde k bojům nebo ohrožení,“ uvedl s tím, že jeho jednotka byla vybavena zbraněmi vyrobenými v USA a Rusku.

Úřadující ministr vnitra Talibanu Sirádžuddín Hakkání uspořádal minulý měsíc v luxusním hotelu v Kábulu akci pro rodiny sebevražedných atentátníků. Během shromáždění chválil sebevražedné atentátníky za jejich „oběť“, přičemž jejich rodinám slíbil půdu a peníze. Hakkání je vůdcem nechvalně proslulé skupiny síť Hakkání – odnože Talibanu, kterou Spojené státy považují za teroristickou organizaci.

„Chci pro rodiny našich mučedníků udělat něco, co bude mít dlouhodobý dopad na celou zemi,“ říká Hakkání na zvukové nahrávce svého projevu z 18. října, kterou RFE/RL získala. „Rád bych jim dal pozemek a speciální kartu, která je identifikuje jako členy rodin našich mučedníků, aby jejich postavení bylo ještě vyšší než naše.“

Hakkání se snažil hájit používání sebevražedných atentátníků tím, že podle něj bez bojovníků usilujících o mučednickou smrt Taliban „nebude schopen bojovat proti nevěřícím“, za které považuje zahraniční vojáky a bývalou afghánskou vládu.

Hovořil také o tom, že sebevražedné atentáty ospravedlňuje náboženství. Připomněl sebevražedný útok na hotel Intercontinental v lednu 2018, při kterém zahynulo čtyřicet lidí. Velitel, který útok vedl, „mě pozdravil a přísahal, že prorok Mohamed osobně vede jejich operaci“, řekl Hakkání. V reakci na to někteří z publika plakali a mnozí volali Alláhu Akbar čili Bůh je velký.

Edwards říká, že Taliban „učinil z taktiky sebevražedných bombových útoků středobod svého ideologického hlásání a samotnou sebevražednou vestu ve svůj ústřední symbol“.

Novinář Sami Júsafzáí, který píše o Talibanu od jeho vzniku v 90. letech, říká, že velebením sebevražedných atentátníků si Taliban odcizuje jak Afghánce, kterým chce vládnout, tak mezinárodní společenství, které potřebuje k překonání ekonomické a humanitární krize.

„Místo toho, aby se Afghánci snažili sjednotit narativem o míru po vítězné válce, si chtějí vychutnávat to, co považují za svou slávu. Oslavují taktiku typu sebevražedných bombových útoků, které zabily a zmrzačily mnoho afghánských civilistů,“ říká.

V názoru se neshodují

Podotýká však, že Taliban není v používání sebevražedných atentátníků coby pilíře své politické strategie jednotný. „Glorifikace sebevražedných atentátů je něco, čemu se příčetné hlasy uvnitř Talibanu chtěly vyhnout, protože jim to brání získat podporu doma i legitimitu v zahraničí,“ říká Júsafzáí.

V talibanské výhradně mužské vládě převládají veteráni-stoupenci tvrdé linie a loajalisté, z nichž mnozí jsou na sankčních seznamech OSN a Spojených států kvůli vazbám na teroristy. Vládu, kterou téměř výhradně tvoří paštunští duchovní, neuznala dosud žádná země.

Taliban není jedinou skupinou využívající sebevražedné atentátníky. Konkurenční extremistická skupina Islámský stát-Chorásán, která vede čím dál intenzivnější válku s Talibanem, provedla řadu sebevražedných atentátů zaměřených na šíitskou menšinu i nový afghánský kabinet.

Afghánci, kteří doufali, že převzetí moci Talibanem bude znamenat konec desetiletí válek, se nyní připravují na další násilí, včetně sebevražedných bombových útoků. Dne 2. listopadu bylo zabito nejméně 19 lidí, včetně velitele Talibanu při pumovém útoku na vojenskou nemocnici v Kábulu. K odpovědnosti za útok se přihlásili bojovníci Islámského státu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA udeřily na ropný přístav v Jemenu

Americká armáda oznámila, že v rámci své kampaně proti jemenským povstalcům hútíům zničila důležitý ropný přístav Ras Ísá u Rudého moře. Podle jemenských médií přišlo o život nejméně 38 lidí, což podle agentury Reuters činí z útoku jeden z nejsmrtelnějších od zahájení útoků USA na skupinu podporovanou Íránem. Dalších 102 osob bylo zraněno. Armáda nicméně informace o případných obětech ani žádné další podrobnosti o operaci nezveřejnila.
06:54Aktualizovánopřed 14 mminutami

USA se snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou

Americký prezident Donald Trump podle deníku New York Times zablokoval izraelský plán vojenského úderu na íránská jaderná zařízení. List se odvolává na zdroje přímo z americké administrativy s tím, že si USA uvědomují důsledky možné války s Teheránem, a proto se nyní snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou. Premiér židovského státu Benjamin Netanjahu uvedl, že by bylo dobré, pokud bude diplomatický postup podobný jako v Libyi. Tento scénář však předpokládá demontáž jaderných zařízení, a to Írán odmítá.
před 2 hhodinami

Souboj mezi Trumpem a soudy se vyhrocuje

Souboj mezi americkými soudy a vládou prezidenta Donalda Trumpa se vyhrocuje. Federální soudce ve Washingtonu pohrozil, že by administrativu mohla čekat obvinění z porušení soudního nařízení zastavit deportace venezuelských migrantů do Salvadoru. Bílý dům odmítá, že by pohrdal soudem, a chce se odvolat.
před 3 hhodinami

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé

Při střelbě na Floridské státní univerzitě zemřeli ve čtvrtek dva lidé a pět dalších skončilo se střelnými zraněními v nemocnici, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdejší policii. Policie zadržela podezřelého, který je zřejmě studentem této vzdělávací instituce a navíc synem zástupce šerifa. Dvacetiletý muž byl převezen do nemocnice poté, co ho policisté postřelili.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump se setkal s Meloniovou a věří v dohodu s Unií i Čínou o clech

Spojené státy se snadno dohodnou na vyřešení celních sporů s Evropskou unií i s Čínou, řekl americký prezident Donald Trump při setkání s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Vyjednávání se zeměmi, na něž uvalil dovozní cla, jdou podle prezidenta dobře, na dohody ale nijak nespěchá, informovaly tiskové agentury.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Evropa se konečně zapojila do jednání USA o příměří, zní z Paříže

V Paříži se ve čtvrtek sešli vrcholní francouzští a američtí představitelé, aby jednali o možnostech ukončení ruské války na Ukrajině. Do města také dorazila předem neohlášená ukrajinská delegace. Přítomni byli rovněž britští a němečtí bezpečnostní poradci a činitelé. Elysejský palác večer uvedl, že rozhovory byly pozitivní a konstruktivní.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

U Neapole se zřítila kabina lanovky, čtyři lidé zemřeli

Při havárii lanovky u Neapole se odpoledne zřítila kabina. Čtyři lidé zemřeli a jeden člověk je vážně zraněný. S odkazem na zdroje z řad záchranářů to uvedly agentura ANSA a AP. Prvotní informace hovořily o třech mrtvých. Druhou kabinu se podařilo v pořádku evakuovat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Spojené státy se vzdalují od západních ideálů, míní Niedermayer

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové musí hrát Evropa silnou roli v novém světovém řádu, Západ podle ní v dosavadní podobě skončil. Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), který byl hostem Interview ČT24, si nemyslí, že jde ve vyjádření von der Leyenové jen o obchodní vztahy, ale i o politický a hodnotový kurz, který v USA nastavil prezident Donald Trump. Cla v míře, kterou ukládá Trump, považuje za škodlivá. Dodává, že se Spojené státy odchylují od západních ideálů. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 13 hhodinami
Načítání...