Ubytovny ve Valašském Meziříčí: zvířata, zápach a špína

Špínu, zápach a tristní hygienické podmínky objevilo při kontrole ubytoven ve Valašském Meziříčí vedení města společně s policisty, hygieniky a hasiči. Z pěti obstála bez připomínek pouze jediná. Kapacita ubytoven na území města s 23 tisíci obyvateli je 500 lůžek. Drtivá většina z nich je dlouhodobě obsazena.

Kontrola ubytoven ve Valašském Meziříčí
Zdroj: Valašské Meziříčí

Pan Jan bydlí v jedné z ubytoven ve Valašském Meziříčí tři roky. V kbelíku pod oknem je moč, v nevětraném pokoji zatuchlý zápach. Za bydlení v ubytovně Calver si platí 3400 korun. Dvě stě korun dá měsíčně ze svého, zbytek mu podle jeho slov doplatí sociálka. Ve stejné budově žije i paní Marie. Nejhorší jí přijde sociální zařízení, je totiž společné pro všechny. „Není tam ani závěs. Není tam ani klíček, abych se zamknula. Záchody máte společné s pisoáry, hned vedle toho. Když jsou chlapi na záchodech, musíte počkat,“ vysvětlila paní Marie.

Další další ubytovna se jmenuje Napoleon. Při kontrole dopadla ze všech nejhůře. Na druhý den už byla pro novináře nepřístupná. Nejen stav této budovy, ale i dalších tří označil starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) za katastrofální.

„To, že to na ubytovnách nebude jako v Hiltonu, jsem čekal. Skutečnost ale předčila všechna má očekávání. Stav na některých ubytovnách je katastrofální a budu usilovat o jejich uzavření. Na ostatních ubytovnách musí dojít k nápravě v mnoha oblastech. Hygiena, požární ochrana, elektroinstalace, pobyt zvířat a mnoho dalšího,“ uvedl starosta.

Kontroly ubytoven budou pokračovat

Při kontrolách se řešil především stav ubytovacích zařízení, hygienické podmínky, stav budov
i jejich okolí. „Kontrola prověřila několik desítek ubytovaných, zaměřila se také na dodržování povinností stanovených předpisy o požární ochraně. Policisté se v rámci akce zaměřili na kontroly cizích státních příslušníků i pátrání po osobách a věcech,“ vysvětlila mluvčí radnice Renata Votrubová.

Kontroly ubytoven budou podle starosty pokračovat. „Provozovatelům nedáme pokoj, dokud se stav na ubytovnách nezlepší. Zákon nám dává sice ne velké, ale alespoň nějaké možnosti ovlivnit tuto katastrofální situaci,“ dodal Stržínek.