Ovce u elektrárny Tušimice pomáhají přežít vzácným motýlům

3 minuty
Ovce u elektrárny Tušimice pomáhají přežít vzácným motýlům
Zdroj: ČT24

Motýl okáč metlicový v Česku vymírá. Vyskytuje se už jen na dvou místech – jedním z nich je paradoxně bývalé odkaliště elektrárenského popílku u Tušimic. Podle odhadů z letošního léta je tam asi tisíc kusů. Zvednout počty a zachránit ohrožený druh teď pomáhají ovce a kozy.

Ještě v 90. letech bylo na místě odkaliště, kam se plavil popílek a struska z nedaleké elektrárny. Dnes se pod komíny elektrárny pase 900 ovcí a 30 koz. Na vzácného okáče metlicového se tu narazilo při průzkumu před začátkem rekultivací.

„Tento motýl je v Čechách před vyhynutím. Poslední dvě lokality, na kterých přežívá, je okolí Prahy a Kadaňsko,“ vysvětluje entomolog Miroslav Žemlička.

K přežití okáč potřebuje krátkou trávu a narušenou půdu. „Buď vláčením, těžkou technikou, motorkami nebo vypálením. Ale my jsme zvolili ekologickou variantu – spásání ovcemi,“ říká provozní ekonom elektráren Tušimice a Prunéřov Milan Řízek.

Ovce u elektrárny Tušimice zachraňují vzácné motýly
Zdroj: ČT24

„Lokalita nesmí zarůst, určitě se nesmí zalesnit, to je pro druh fatální,“ uvádí entomolog. V Česku jsou motýli stále vzácnější. Louky, kde se jim nejvíc daří, nahradily pole, a v lesích chybí mýtiny. „To všechno komunisti vzali a nechali zalesnit. To, co se 40 let kazilo, tak se nedá napravit hned,“ dodává Miroslav Žemlička.

Některé dříve běžné druhy motýlů už v Česku vůbec nejsou. Třeba žluťásek barvoměnný, jehož křídla inspirovala tvůrce večerníčkového Motýla Emanuela. Opravdový žluťásek je už dnes jen v muzejních vitrínách.

Tomuto osudu možná okáč metlicový ujde. Pokud se totiž ovce osvědčí, mohou se jich kousek od elektrárny vylíhnout tisíce. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ústecký kraj

Soud vyměřil za podvody s řidičáky ve Varnsdorfu nepodmíněné tresty

Za rozsáhlé podvody při vydávání řidičských průkazů ve Varnsdorfu vyměřil Okresní soud v Děčíně zkušebnímu komisaři Radku Šampalíkovi sedm a tlumočníkovi Georgesi Mangovi čtyři roky vězení. V jedné z nejrozsáhlejších korupčních kauz získalo podle žalobce neoprávněně průkaz nejméně 722 lidí. Další obžalované již soud potrestal dříve. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce Lukáš Otipka i oba obhájci si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Oprava železničního mostu stála skoro čtvrt miliardy, vlaky po něm ale téměř nejezdí

Vlaky po unikátním zvedacím mostě do Lužce nad Vltavou na Mělnicku jezdí jen výjimečně, jeho oprava přitom stála téměř čtvrt miliardy korun. Středočeský kraj nechce platit za železniční dopravu do obce kvůli malému zájmu cestujících. I proto je úsek na novém seznamu jedenácti tratí, které by se mohly zrušit.
17. 7. 2025

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
15. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají dnes již bývalého radního města Štětí za SPD Lukáše Fridrycha, kterému hrozí až deset let vězení. Fridrych rezignoval k 30. červnu na své funkce, řekl starosta Miroslav Andrt (nez.).
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
5. 7. 2025Aktualizováno5. 7. 2025
Načítání...