Za útokem na benešovskou nemocnici byl ruský vir Ryuk

Data v benešovské nemocnici napadl v prosinci ruský vir Ryuk. Nešlo o cílený útok na jeden subjekt, informovala policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Policie útok počítačovým virem vyšetřuje pro neoprávněný přístup k počítači a nosiči informací, čeká se na zprávy od Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a expertů ze společnosti ESET, které podle Suchánkové dorazí během týdnů.

Kryptovirus ochromil provoz benešovské nemocnice 11. prosince, k útoku se nikdo nepřihlásil.

O ruském viru napsal v úterý ráno web iRozhlas. „Skupina, která stojí za Ryukem, si vybírá potenciálně zajímavé cíle. U movitých organizací je v případě, že se jim útok povede, velká šance, že výkupné, které budou požadovat za zpřístupnění dat, bude poměrně zajímavá částka. Výkupné, na které si skupina přišla, je ze zveřejněných případů v řádech milionů dolarů,“ řekl serveru iRozhlas technologický ředitel antivirové společnosti ESET Miroslav Dvořák.

Ztrátu vyčíslila nemocnice na 38 milionů korun

Benešovská nemocnice fungovala v omezeném režimu, do plného provozu se ji podařilo vrátit 30. prosince. Provozní ztrátu za prosinec vyčíslila na 38 milionů korun, na další dva miliony vyšlo přeinstalování serverů. Deset milionů je nemocnice schopná zaplatit ze svých zdrojů.

Středočeský kraj poskytne benešovské nemocnici na ztráty 30 milionů korun, o přidělení neinvestiční dotace rozhodli v pondělí krajští radní, schválit to ještě musejí koncem ledna zastupitelé.

Po kyberútoku nebylo v nemocnici možné spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace bylo třeba zrušit. Na obnovení provozu se podílel tým specialistů Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Nyní už zařízení funguje standardně, odložené operace budou provedeny v lednu a únoru.

„Nad daty z nemocnice děláme forenzní analýzu. Ohledně dotyčného viru jde o kampaň, která cílí i na jiné organizace nejen v České republice. Není ohraničena žádným odvětvím, může se objevovat i jinde. Vir zachytili i naši partneři,“ řekl mluvčí NÚKIB Radek Holý. Doplnil, že informaci o incidentu a následná doporučení NÚKIB rozeslal vybraným subjektům, kterým to mohlo pomoci, včetně těch, které spadají pod kritickou informační infrastrukturu. Obecnější informaci o hrozbě následně zveřejnil i na svém webu.

Kraj je podle hejtmanky připraven připojit se jako poškozený s nárokem na náhradu škody v rámci trestního řízení. Vedení kraje pověřilo Středočeské inovační centrum, aby se zabývalo opatřeními ke zvýšení bezpečnosti v krajských nemocnicích a jejich lepší ochranou před kyberútoky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Středočeský kraj

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
včera v 05:30

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
9. 5. 2025

Křivoklátsko nikoho neomezí, říká Hladík. Park nebude fungovat, míní Brabec

Pokud národní park Křivoklátsko nevznikne, neznamená to podle bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) rozvrat ochrany přírody. Jeho spolustraníci spolu s SPD potřebnost vzniku dalšího národního parku zpochybňují. Opakované výpady opozice ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) odvrací s tím, že park je navržený tak, aby nikoho neomezil.
6. 5. 2025

V sobotu hrozí v části země silné bouře, přívalový déšť a kroupy

V sobotu odpoledne hrozí na severu Čech a později také na východě země ojediněle silné bouřky. Mohou je doprovázet přívalové deště, krupobití a nárazy větru. Výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj lokálně hrozí zatopení sklepů a podchodů, případně také rozvodnění malých toků.
2. 5. 2025Aktualizováno2. 5. 2025

Novým předváděcím pilotem gripenu je kapitán Ratz

Místo Ondřeje Španka usedl do kokpitu stíhačky Gripen jako předváděcí pilot letectva Jan Ratz. Na základně v Čáslavi skládal zkoušku pro vydání osvědčení, aby mohl vystupovat před veřejností. Ratz se poprvé lidem představí během otevřených dveří na základně v Čáslavi v sobotu 17. května, později letos pak ještě ve Velké Británii, Belgii, Francii i na Dnech NATO v Ostravě.
29. 4. 2025

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
29. 4. 2025

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
28. 4. 2025Aktualizováno28. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...