V Libině stavební komise odmítla tři větrné elektrárny. Mají být vysoké jako vysílač na Pradědu

11 minut
Libina na Šumpersku proti elektrárnám
Zdroj: Studio Ostrava

Celkem tři větrné elektrárny by mohly vyrůst nedaleko Libiny u Šumperka. Se záměrem jejich výstavby přišla dvojice společností spadajících pod koncern Úsovsko. Tubusy věží mají mít výšku 105 metrů, lopatky délku 45 metrů. Investor už obec požádal o udělení předběžného souhlasu s výstavbou elektráren. Záměr projednala stavební komise rady obce, která doporučila záměr zamítnout.

Obec Libina na Šumpersku se kvůli záměru vybudovat v obci tři větrné elektrárny rozhodla, že uspořádá veřejné hlasování mezi obyvateli obce. Nejbližší větrník, který by měl být podle projektu vysoký skoro jako vysílač na Pradědu, má být totiž od obce vzdálen pouhých 620 metrů. 

„Myslím si, že je to tak důležitý počin, že by se k němu i občané měli možnost vyjádřit. Jedna čtvrtina obyvatel se vyjádřila pro výstavbu a tři čtvrtiny proti,“ řekl starosta Libiny Aleš Skála (TOP 09) s tím, že největší obavu mají lidé z hluku. Diskutuje se ale také o narušení rázu krajiny Jeseníků.

K větrným elektrárnám se vyjádřila i stavební komise obce, která návrh zamítla. Zabývat se tím však ještě budou zastupitelé obce, kteří zasednou v dubnu. Starosta ale řekl, že by výstavbu elektráren podpořil. 

400 tisíc ročně do rozpočtu obce

V případě, že by se vysoké větrníky u Libiny nakonec přece jenom stavěly, byla obci přislíbena finanční kompenzace. „Je spočítána na megawatty. Tyto tři elektrárny by měly vyrobit osm megawatt ročně, což by přineslo asi 400 tisíc,“ doplnil Skála. 

O finanční kompenzaci chce vedení obce se společností Úsovsko ještě jednat. Starosta potvrdil, že částka není vysoká, ale v každém případě by tyto peníze obci výrazně pomohly. 

Celý projekt je zatím jenom v přípravě a čeká se na souhlasné stanovisko obce. Pokud společnost dostane od politiků v Libině zelenou, mohlo by se začít stavět do dvou let. Otázkou je, jak bude koncern postupovat v případě nesouhlasu obce, pozemky totiž patří právě společnosti Úsovsko. 

Kopřivná si na hluk nestěžuje

Podobné větrné elektrárny už v Jeseníkách fungují, například nad obcí Kopřivná. Větrníky jsou v provozu od roku 2014. „Snad jeden nebo dva obyvatelé byli proti záměru, jinak se to setkalo s kladným ohlasem, nikdo nebyl zásadně proti výstavbě větrných elektráren,“ řekla starostka Kopřivné Jana Gerešová (STAN). Dodala, že dnes už jsou větrníky brány jako turistická atrakce.

Starostka tvrdí, že jde o určitý zásah do krajiny, ale podle ní větrníky splývají s přírodou, stejně jako například stožáry vysokého napětí. Odmítla i to, že by byly elektrárny příliš hlučné. „I projíždějící auto, zejména v nočních hodinách, dělá větší hluk než větrné elektrárny,“ uvedla. 

Kopřivná dostává ročně do rozpočtu sto tisíc korun za jednu větrnou elektrárnu, tedy dvě stě tisíc. Tyto peníze by měla obec dostávat po dobu životnosti elektráren, což znamená dvacet let.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Olomoucký kraj

Pro ředitele Energoaqua kauza Bečva definitivně končí

Případ ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelky, který se před soudem zodpovídal z otravy Bečvy ze září roku 2020, definitivně končí. České televizi to potvrdil státní zástupce Libor Skácel s tím, že opravný prostředek k Nejvyššímu soudu nepodal. Podle předsedy prvoinstančního Okresního soudu ve Vsetíně Pavla Kotradyho už také uplynula lhůta pro podání dovolání.
7. 5. 2025

Zarostlá plocha se opět změní v rybník. Do obnovy se pustili v Sezimově Ústí i jinde

Sezimovo Ústí na Táborsku obnovuje historický rybník u místní bývalé hájenky. Desítky let zarůstal, až z něj skoro nic nezbylo. Město věří, že nově budovaná soustava vodních ploch přiláká živočichy a bude zajímavá i pro lidi. Na obnovu rybníků a mokřadů, které pomáhají zadržet vodu v krajině, vypisuje ministerstvo životního prostředí i kraje pravidelné dotace.
5. 5. 2025

Na sklonku války nacisté vypálili Javoříčko, ničili a vraždili i v Leskovicích

Těsně před koncem druhé světové války, 5. května 1945, v Javoříčku na Litovelsku zastřelili nacisté osmatřicet mužů. Většinu domů zničili zápalnými granáty. Pětadvacet lidí zavraždili ustupující nacisté i v Leskovicích u Pacova. Se zemí srovnali také většinu domů. Vypálení Leskovic je podle historičky Miroslavy Kvášové jednou z mnoha tragédií konce druhé světové války, které se nedostaly do širšího povědomí.
5. 5. 2025

Evropské peníze pro Česko možná klesnou až na polovinu

Česko se v dalších letech musí připravit na výrazný úbytek evropských peněz. Během unijního členství se totiž životní úrovní přiblížilo průměru sedmadvacítky a více teď budou inkasovat méně rozvinuté země. V následujícím programovém období by podle odhadů ministerstva pro místní rozvoj mohlo přijít až o polovinu ze stávajícího objemu prostředků. Jde o částku přesahující 260 miliard korun.
5. 5. 2025

Letošní zimu nepřežila v Česku čtvrtina včelstev. Viníky jsou roztoči, cementový med a klima

Letošní zimu v Česku nepřežila téměř čtvrtina včelstev. Oznámila to Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL). Je to doposud nejhorší výsledek za posledních dvanáct let. Mimořádné kolapsy včelstev podle vědců souvisí zejména s nebezpečnou nemocí varroózou, která nabrala na síle nezvykle brzy kvůli loňskému teplému jaru.
5. 5. 2025

V Ústí na Přerovsku uklízejí po sobotních bouřkách

Lidé pokračují s odklízením následků sobotních bouřek. V Ústí na Přerovsku voda splavila ornici z okolních polí a bahno zasáhlo několik domů a zahrad, večer voda zaplavila i příjezdovou cestu. Stejnou situaci přitom Ústí zažilo už předchozí týden. Podle místních souvisí problém s tím, jakým způsobem zemědělci obdělávají pole, které se do obce svažuje. Starosta s nimi, pozemkovým úřadem a zástupci ministerstva zemědělství proto chystá schůzku.
4. 5. 2025

Bouřky v Česku působily problémy. Na Ústecku zasáhl turisty blesk

Bouřky v sobotu odpoledne působily problémy na některých místech Česka, zejména na severovýchodě Moravy. Ve Zlínském kraji hasiči zasahovali u 26 událostí. Nejvíce jich bylo na Kroměřížsku a Holešovsku. Šlo o stromy spadlé na komunikace, automobily či elektrické vedení a také poškozené střechy, informoval mluvčí hasičů Pavel Řezníček. V Tisé na Ústecku zasáhl dva turisty blesk. Muž s vážným zraněním skončil v ústeckém traumacentru, ženu se středně těžkým zraněním převezli záchranáři rovněž do ústecké nemocnice.
3. 5. 2025

V Olomouci přibyla místa, kde v noci nemůžou parkovat firemní dodávky

Od května přibylo v Olomouci míst, kde nesmí parkovat firemní dodávky. Zákaz platí v nočních hodinách. Radnice si tímto krokem slibuje uvolnění nejméně 150 míst, hlavně na sídlištích. „Rozmohl se nám tady takový nešvar, že některé dodávky tady neparkují jenom přes noc, ale parkují tady i dva měsíce bez známky jakéhokoliv pohybu,“ uvedla předsedkyně Komise městské části Olomouc-Povel Zuzana Martynková. Drobní živnostníci se ale brání, že jinou možnost parkování nemají.
3. 5. 2025
Načítání...