Učitelé v Orlové budou testovat školáky na drogy. Zkušenost s nimi má čtvrtina deváťáků

Od února začne na některých základních školách v Orlové na Karvinsku platit nový školní řád, který učitelům dovoluje testovat, jestli žáci nejsou pod vlivem drog. V případě ohrožení jejich zdraví i bez souhlasu rodičů. Radnice přísnějšími pravidly reaguje na loňský průzkum, který odhalil, že každý čtvrtý deváťák v Orlové má zkušenosti s drogami – nejčastěji s pervitinem a marihuanou.

Video Události
video

Události: Učitelé v Orlové budou moci testovat školáky na drogy

Testery, které během několika vteřin ukážou, jestli podezřelý užil drogu, využívají pro orientační zkoušku orlovští strážníci. „Nabere se slina a ta se dá do speciálního roztoku, ve kterém je možné vyluhovat extrakt,“ popisuje preventista Městské policie Orlová Václav Šaroch.

Už od února je budou mít k dispozici i učitelé na orlovských základních školách. „V žádném případě nejde o testování celoplošné, ale vždy pouze o testování žáka, u kterého bychom zjistili, že požil nějakou návykovou látku,“ říká ředitelka Základní školy Školní Hana Rettová.

U testu budou rodiče, nebo lékař a policie

Na podezřelé chování žáků nebo třeba rozšířené zorničky může vedení školy upozornit kdokoli ze zaměstnanců školy – učitel, ale třeba i školník. Přesný návod jak poznat takového žáka škola zatím nemá. Půjde o subjektivní posouzení daného zaměstnance školy.

„Pokud by nám odpověděl kladně, tak bychom zjišťovali, jakou návykovou látku požil. A buď bychom použili tester, nebo pokud by to byla jiná návyková látka, zase bychom podle toho pokračovali dál,“ říká ředitelka.

Samotné testování pak bude probíhat za přítomnosti rodičů nebo policie někde v soukromí, například v prostorách kabinetu učitele nebo ředitelny školy. Když se rodiče nepodaří sehnat nebo s testem oni nebo žák nebudou souhlasit, přizve škola lékaře a policii, která by měla rozhodnout o tom, zda je testování nutné, nebo ne.

Ministerstvo s testováním nesouhlasí

Resort školství s testováním na půdě školy nesouhlasí. Testy by podle jeho představitelů měla provádět raději policie nebo zdravotnický personál. „Ministerstvo školství dlouhodobě zastává názor, že testování žáků na přítomnost návykových látek není v kompetenci pedagogických pracovníků. A není to také účinný nástroj v oblasti prevence,“ uvádí náměstek Václav Pícl (ČSSD).

Například v Bohumíně strážníci rodičům umožňují, aby si své děti otestovali sami. Kdo chce, může si na místní služebnu přijít pro tester zdarma. „Minimálně 70 rodičů už si pro něj přišlo. Je to anonymní, protože nechtějí mít žádné problémy, ale chtějí mít přehled,“ říká bohumínský strážník Mojmír Herman.

Přesnou podobu testování na začátku druhého pololetí školního roku určí na jednotlivých školách pedagogická a následně školská rada.