Palach ve Vyškově. Výstava, která projela svět, připomíná sílu lidí

Většina událostí spojených s Janem Palachem se před 50 lety sice odehrála v Praze, jeho čin si nicméně připomínají lidé napříč celou republikou. Od úterý například výstavou ve Vyškově. V Brně, kde se pietní akt uskuteční ve středu, na Palachovo upálení upomíná plastika nebo název náměstí.

Video Skauti pátrají po chlapci, který při pohřbu vzdává úctu skautským pozdravem
video

Skauti pátrají po chlapci, který při pohřbu vzdává úctu skautským pozdravem

Rok 1969 a akce brněnských studentů Vysokého učení technického. Z náměstí Svobody vybíhali štafetou do Prahy na pohřeb Jana Palacha. „Zprávy o pokusu upálení Jana Palacha dorazily do Brna navečer 16. ledna. Vznikla taková spontánní pieta v Brně na náměstí Svobody. Myslím, že byla nonstop,“ popsal historik Jan Břečka.

Od ledna do dubna se v Česku upálilo nebo pokusilo upálit celkem 29 lidí. Jedním z nich byl i Miroslav Malinka na brněnském náměstí Svobody. Tento pokus ale stejně jako většina dalších politickou situací motivován nebyl. „Byl to v podstatě dělník vyšetřovaný pro kriminální činnost. Prohlásil před svědky, že o půlnoci se chce stát slavným, když si byl v hotelu Avion poprosit o sirky,“ řekl Břečka.

Pietu drželi hlavně studenti 

Čin dvacetiletého Palacha vyvolal největší ohlas mezi studenty. Někteří se účastnili pietních aktů, jiní drželi protestní hladovku, v Brně hned 15 z nich. I proto je plastika Jana Palacha od exilového sochaře Josefa Randy právě na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.

Jan Palach v Brně nežil ani nestudoval, přesto je podle něj ve Starém Lískovci, stejně jako i jinde ve světě, pojmenované náměstí. Zatímco v Brně se bude pietní akt konat ve středu, ve Vyškově začala výstava o den dříve. Od roku 2009 ji viděli v Praze, ale třeba taky v Jižní Koreji nebo v Polsku.

„Na mě nejvíc působí velkoformátové fotografie, kde je vidět ten obrovský had lidí přes Staroměstské náměstí, ta síla lidí,“ popsala historička Muzea Vyškovska Renata Kotulánová. Skauti navíc pátrají po chlapci z fotografie, který při pohřbu vzdává úctu Janu Palachovi skautským pozdravem.