Granáty, rozbušky i dělostřelecká raketa. Pyrotechnici z Bořího lesa odstranili 3800 kusů munice

Končí třetí etapa sanace Bořího lesa na Břeclavsku. Pyrotechnici během ní našli na jednom hektaru až tři sta kusů munice z druhé světové války. Od prosince, kdy třetí etapa sanace začala, tak vyčistili padesát hektarů. Dalších 350 hektarů na sanaci ještě čeká.

Video Pyrotechnici čistí Boří les od munice z 2. světové války
video

Pyrotechnici čistí Boří les od munice z 2. světové války

Dělostřelecká raketa ráže 21 centimetrů. Největší kus střeliva, který pyrotechnici s pomocí detektorů objevili v Bořím lese během uplynulého půlroku, je dlouhý 125 centimetrů a váží 110 kilogramů. Z lesa kromě ní zmizelo i dalších 3800 kusů munice z druhé světové války, která se vyráběla pro německou armádu v továrně Muna.

V porovnání s předchozími etapami sanace je to výrazně vyšší číslo. Důvodem je, že se pyrotechnici přiblížili k místům, ve kterých bývaly betonové sklady továrny a půda zde proto ukrývá větší množství střeliva. „Nejvíc se našlo tady v prostoru bývalého skladu a několik metrů v okolí, nacházelo se nejen na povrchu a v hlíně, ale i ve stavební suti, takže jsme museli využít i minibagr,“ uvedl vedoucí pyrotechnik Jiří Chládek.

Střepiny na místě likviduje přímo pyrotechnický tým. Jiné je to u munice, stářím je sice poškozený pojistný systém a mechanismus, ale ne trhavina uvnitř. Proto si pro střelivo každý den přijede policie, která podle druhu a nebezpečnosti rozhodne, co s ním udělá. Zda ho řízeně odpálí, nebo jej uloží do skladu.

„Pokud je munice velmi nebezpečná a jakákoliv manipulace by mohla iniciovat explozi, je ničena na místě. Nejčastěji nebývá vhodná pro skladování vzhledem ke stavu a konstrukci a v takovém případě je ničena v dočasné trhací jámě přímo v Bořím lese,“ řekl náměstek ředitele Pyrotechnické služby Miloslav Žán. Jen letos v Bořím lese odpalovali pyrotechnici munici 38krát.

Nálezy v Bořím lese
Infografika

Nálezy v Bořím lese

Práce budou v lese dále pokračovat. Plynule na ně navážou čtvrtá etapa o 55 hektarech a pátá etapa o 47 hektarech. Práce na následujících etapách vyhrály různé firmy, a tak mohou probíhat současně. „Pátá etapa se odlišuje od těch předchozích etap v tom, že bude hodně zarostlá. Další důvod náročnosti bude to, že jsme na dně kráteru, který vznikl výbuchem muničního skladu. Vynášení nějakých třiceti padesáti kilogramových granátů z kráteru nebude úplně jednoduché,“ dodal Chládek.

Dalších 350 hektarů Bořího lesa by mělo být podle plánů vyčištěných do roku 2025, pak bude les bezpečný i mimo stezky pro cyklisty. Ve státní kase je na sanaci prostoru vyčleněno 50 milionů korun.

Továrnu na střelivo rozmetali vojáci Rudé armády

Muniční továrna Muna vznikla v Bořím lese během druhé světové války. Vyráběly se v ní hlavně dělostřelecké náboje, kulometná munice a protiletadlové kanony. Pracovali v ní místní z okolních obcí, ale i zajatci z Belgie, Srbska a Francie nebo maďarští Židé, kvůli kterým Němci zřídili malý koncentrační tábor.

Továrnu zničili vojáci Rudé armády. Velení rudoarmějců usoudilo, že Československo podobný komplex potřebovat nebude, a nařídili jeho likvidaci. Výbuch byl ale proveden neodborně a rozmetal stovky tisíc kusů munice po celém lese. Šlo tak o nejzamořenější lokalitu na jižní Moravě.

Střelivo dlouho lákalo hledače starých zbraní, neodborná manipulace ale přinášela velká rizika. Před sedmi lety jednoho z nadšenců vážně zranila protiletadlová střela, kterou si přinesl domů. V lokalitě nedaleko Lednicko-valtického areálu zahynulo pět lidí, naposledy v roce 1990 čtrnáctiletý chlapec.