Česká armáda získává novou útočnou pušku

Uherský Brod - Zbraně z Uherskobrodské zbrojovky se dostanou až do Afghánistánu. O nové vysoce moderní pušky CZ 805 Bren, na kterých vývojáři v dílnách České zbrojovky pracovali tři roky, totiž projevilo zájem ministerstvo obrany. Měli by s nimi bojovat hlavně vojáci nasazení v zahraničních misích.

Puška váží téměř tři a půl kila, dosahuje kadence 760 ran za minutu a její největší předností je podle technického ředitele zbrojovky, Radka Hauerlanda, její modularita: „Velice jednoduše můžete vyměnit hlaveň, závorník i zásobník pušky a změnit tak její ráži. Lze si také navolit režim střelby, z pušky můžete střílet jednotlivými ranami, dvourannou dávkou, nebo plnou dávkou a stejně dobře se z ní stříli jak pravákovi, tak i levákovi.“ Na pušce je umístěno hned několik montážních lišt, na které může střelec připojit další doplňky, jako je granátomet, bojový nůž, laserový zaměřovač, svítilna, či rukojeť s dvounožkou.

Zbraň tak mohou využít všechny složky armády, což z ní děla světový unikát. Také proto se o zbraň začala zajímat armáda: „Česká útočná puška CZ 805 je kompaktní zbraň s modernizačním potenciálem. Vzhledem k tomu, že ministerstvo obrany podporuje český průmysl a nabídka Uhersko-Brodské zbrojovky byla nejvýhodnější, rozhodli jsme se právě pro ni.“

Zbrojovka by tak během následujících let měla armádě dodat 8000 kusů těchto zbraní za celkovou částku 1,1 miliardy korun. Jde tak o největší jednorázovou zakázku, jakou Uherskobrodská zbrojovka za dobu své existence získala. Pokud by podle Hauerlanda zbrojovka státní zakázku nevyhrála, musela by nejspíš omezit počet pracovní síly a řada zaměstnanců by tak přišla o práci. Česká zbrojovka v Uherském Brodě přitom zaměstnává na 1200 lidí, což je nejvíce v celém regionu.