Zástupce společnosti IFP vnutil nevýhodné životní pojištění postiženým

Brno- Vlnu pobouření vyvolaly praktiky společnosti IFP, která klienty láká na výhodnou pracovní nabídku, ti přitom podepisují nevýhodnou smlouvu na životní pojištění. Finanční poradci této firmy dokonce navštívili brněnskou Střední školu pro tělesně postižené na Kociánce a sedmi plnoletým studentům vnutili podepsat smlouvu na investiční životní pojištění za 2000 korun měsíčně. Rodičům podvedených se nakonec podařilo smlouvy u společnosti zrušit. Těch, kterým se to nepodařilo a hrozí jim exekuce, pokud nezaplatí 48 tisíc, jsou ale stovky.

Jednoho ze studentů střední školy pro tělesně postižené a klienta ústavu Kociánka Michala Drlíka oslovila přímo na chodbě školy jeho bývalá spolužačka spolu s obchodním zástupcem IFP. Nabídli mu členství v klubu IFP a s tím související možnost přivýdělku. Když prý přemluví další své známé, aby se také stali členy klubu a podepsali smlouvu, dostane 6 tisíc korun. „Přiměli mě to podepsat pod velkým nátlakem. Nevěděl jsem, co podepisuji. Netrvalo to ani 10 minut,“ popsal situaci Michal, který neměl pochybnosti o tom, že podepisuje něco nevýhodného, protože věřil, že jeho kamarádka, která se zástupcem IFP přišla, by mu nic špatného nedoporučila.

Na to, co ve skutečnosti podepsal, Michal přišel až po dvou týdnech, kdy smlouvy ukázal rodičům. Nakonec se ukázalo, že obchodnímu zástupci společnosti IFP se podařilo přimět ještě dalších 6 postižených studentů střední školy, aby smlouvy podepsalo.

2 minuty
Jitka Pleskačová, sociální pracovnice z Kociánky, popisuje jednání společnosti
Zdroj: ČT24

Ve skutečnosti šlo o smlouvu na investiční životní pojištění od České podnikatelské pojišťovny a Michal i ostatní se zavázali k tomu, že budou měsíčně platit 2000 korun s plněním na pouhých 30 tisíc korun. Navíc ke smlouvě o pojištění podepsali ještě další smlouvu, že pokud smlouvu do dvou let zruší, zaplatí 24 tisíc korun a další směnku na 48 tisíc korun. Ani jeden z podvedených studentů přitom nemá příjem.

Škola i rodiče začali ihnet usilovat o zrušení smluv. „Setkali jsme se ze strany IFP s velmi nevstřícným jednáním a nebyla to vůbec jednoduchá cesta. Nakonec se nám ale podařilo vedení společnosti přimět k tomu, aby smlouvy zrušilo,“ vysvětlila sociální pracovnice Kociánky Jitka Pleskačová. Vedení společnosti IFP poté zástupce, který se studenty smlouvy podepsal, propustilo. „Považujeme to za chybu jednotlivce, a proto už u nás nepracuje. Studentům jsme vyšli vstříc a všechny smlouvy zrušili,“ řekl generální ředitel IFP Jaromír Tichý.

Podvedeni se necítí jen klienti Kociánky

Na praktiky IFP si ale stěžují i desítky dalších klientů na internetu. Jen na sdružení práv podvedených Help se obrátila stovka lidí, kteří se cítí společností IFP podvedeni. „IFP používá agresivní obchodní praktiky a záměrně vybírá rozumově slabší lidi ve finanční tísni. Smlouvu jim prezentuje jako možnost přivýdělku. Sepsali jsme společné trestní oznámení, které ještě tento týden podáme“ řekl Fabio Jungmann Fijory ze sdružení Help.

Smlouva o spolupráci mezi klientem a IFP je ale minimálně v rozporu s dobrými mravy i podle nezávislé právničky. „Smlouva jednoznačně obchází zákon a je v rozporu se zákonem o ochraně spotřebitele,“ vysvětlila právnička Ivana Šmicová.

IFP nabízí pojištění od České podnikatelské pojišťovny, která poslední dobou eviduje čím dál více stížností na IFP. „Jednání našeho smluvního partnera IFP nás poškozuje. Prověřujeme stížnosti klientů a uvažujeme i o ukončení spolupráce s touto firmou,“ dodala tisková mluvčí ČPP Renata Svobodová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli, a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

První dětský hospic v Česku pomáhá pacientům už rok

Odpočinek a úlevu poskytuje rodinám s vážně nemocnými dětmi lůžkový hospic Dům pro Julii v Brně, první svého druhu v Česku. Jeho odlehčovacích pobytů, které trvají od jednoho do tří týdnů, využila také Petra Harásková se svojí osmnáctiletou dcerou Barborou, která nemluví, nechodí a sama nejí. „Tady nevytváří problémy, řeší je a vy odcházíte s pocitem, že bude vše v pořádku,“ chválí Harásková. Jak však poukazuje ředitelka hospicu Radka Vernerová, dětská paliativní péče není legislativně ukotvená a hospic stále řeší stabilní financování.
18. 7. 2025

Brno otevřelo zrekonstruované nábřeží Svratky na Poříčí. Čeká ještě na kolaudaci

Téměř hotová jsou protipovodňová opatření na řece Svratce v ulici Poříčí v Brně. Město získalo povolení předčasného užívání, čeká ještě na kolaudaci. Stavba je nakonec dražší asi o tři sta milionů, vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se také několikrát odkládal. Naposledy mělo být hotovo v průběhu června – termín ale stavbaři nestihli.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Návrat MotoGP do Brna. Opatření připravil dopravní podnik i policie

Začíná mistrovství světa silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně. Kvůli MotoGP brněnský dopravní podnik nasazuje desítky autobusů a posilových spojů. Policie se připravuje na případné dopravní komplikace, přichystala i rozsáhlá bezpečnostní opatření. Velká cena se na Masarykův okruh vrací po pěti letech, potrvá od pátku do neděle. Pořadatelé očekávají až dvě stě tisíc diváků.
18. 7. 2025

Na budoucím obchvatu Břeclavi už pracují archeologové. Čekají bohaté nálezy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo přípravné práce a záchranný archeologický výzkum na stavbě budoucího obchvatu Břeclavi. Archeologové očekávají bohaté nálezy z období pravěku a středověku. Jde o první viditelné práce na devítikilometrové silnici, kterou Břeclav zahlcená tranzitní dopravou vyhlíží třicet let. ŘSD plánuje zahájení hlavních stavebních prací příští rok a dokončení v roce 2029. Celkové náklady se odhadují na 2,4 miliardy korun.
16. 7. 2025

Tábory bez elektřiny a internetu mají plno. Komfort děti nehledají

O prázdninové tábory v přírodě bez většího komfortu je zájem. Ročně na ně jezdí kolem dvou set padesáti tisíc dětí. Kapacity mají zaplněné už měsíce dopředu. Podle předsedy České rady dětí a mládeže Aleše Sedláčka je ale důležitý správný výběr. Potvrzuje to i dětský psycholog Petr Davídek. Podle něj je dobře zvolený tábor pro děti přirozenou a hravou formou rozvoje.
14. 7. 2025

Podmínka a peněžité tresty. Soud schválil dohody v brněnské bytové kauze

S peněžitými tresty odešli od soudu čtyři lidé obvinění z úplatkářství v korupční kauze týkající se nakládání s obecními byty v Brně. Jednomu z odsouzených soud navíc uložil ještě podmínku. Na trestech se dohodli se žalobcem. ČT to sdělil dozorující státní zástupce Michal Losa. Kauza z loňského dubna se podle médií týká městské části Brno-Řečkovice a Mokrá hora. Tři pachatelé v dohodě o vině a trestu prohlásili, že spáchali trestný čin podplácení, čtvrtý uvedl, že pomáhal při přijetí úplatku.
14. 7. 2025
Načítání...