Lékař a sestry stanuli před soudem. V pacientce zapomněli špachtli

Brno – Případ špachtle zapomenuté v břiše pacientky se dnes dostal před okresní soud Brno-venkov. Jeden lékař a tři sestry z Nemocnice Ivančice jsou obžalováni z ublížení na zdraví. Při operaci na podzim 2009 zdravotníci nechali v břiše pacientky Zdeňky Kopečkové třiceticentimetrový operační nástroj. I když si pacientka stěžovala na velké bolesti a o chybějící špachtli se vědělo už týden po operaci, nástroj jí lékaři z břicha odstranili až po pěti měsících. Soud bude pokračovat 11. dubna výslechem znalce a poškozené pacientky.

U soudu dnes vypovídal obžalovaný primář Aleš Soukal, který poškozenou pacientku Zdeňku Kopečkovou operoval. „Za operaci mám zodpovědnost, ale v mnoha ohledech jen organizační a formální. Nemůžu jít počítat nástroje. Ten nástroj někomu vyklouzl. Nenahmatal jsem ho, protože je kluzký,“ bránil se dnes u soudu Soukal.

Z výpovědi primáře Aleše Soukala:

„Nemůžu jít počítat nástroje. Ten nástroj někomu vyklouzl. Nenahmatal jsem ho, protože je kluzký.“

Video Pacientka Zdeňka Kopečková: lékaři mě jen odbývali
video

Pacientka Zdeňka Kopečková: lékaři mě jen odbývali

Pacientka Zdeňka Kopečková: lékaři mě jen odbývali

Primář Aleš Soukal u soudu

Primář měl za sebou zhruba čtyřicetiletou praxi a v Ivančicích působil 15 let. Za tu dobu zde provedl na 8000 operací. Po potvrzení pacientčiných stížností ze své funkce odstoupil. Několik stovek lidí mu ale v petici vyjádřilo podporu a v dubnu 2010 byl primářem zvolen znovu. 

Kromě bývalého primáře čelí obžalobě i tři zdravotní sestry. Když se po devíti dnech při jiné operaci přišlo na to, že nástroj chybí, nahlásila to sestra své nadřízené. Ta situaci řešila se sterilizační sestrou a společně došly k názoru, že se špachtle musela po operaci omylem vyhodit. „Nebyly seznamy nástrojů, neustále se dělaly změny. Měla jsem spočítaná dvě síta, ale v průběhu velice komplikované operace bylo doneseno třetí síto a já neměla čas nástroje spočítat,“ uvedla dnes u soudu instrumentářka Dana Staňková. V nemocnici tak selhaly všechny kontrolní mechanismy, které mají podobným případům zabránit.


Vedení nemocnice už loni v únoru oznámilo, že za selhání potrestá celkem čtyři lidi snížením platu nebo odvoláním z funkce. „Vyvodil jsem důsledky i vůči panu primáři, který nabídl rezignaci a já ji přijal,“ potvrdil před rokem ředitel nemocnice Jaromír Hrubeš. Kromě primáře měla o funkci přijít i vedoucí operačních sálů, která byla přeřazena na místo instrumentářky.

Na špachtli se nepřišlo - selhala kontrola

Z výpovědi instrumentářky Dany Staňkové:

„Nebyly seznamy nástrojů, neustále se dělaly změny. Měla jsem spočítaná dvě síta, ale v průběhu velice komplikované operace bylo doneseno třetí síto a já neměla čas nástroje spočítat.“

Na chybu lékaři nepřišli, ačkoli sei pacienta stěžovala na velké bolesti. Když navíc žena během pěti měsíců několikrát žádala o rentgenové vyšetření, bylo jí prý řečeno, že není potřeba nechat se zbytečně ozařovat. „Když mě primář viděl, tak mi říkal - paní Kopečková, já když vás vidím, tak jsem z vás už hotový. Bránila jsem se, že nejsem žádný hypochondr,“ vypráví Zdeňka Kopečková. Doktoři jí pouze poradili, ať si vezme ibalgin.

Případ se navíc personál nemocnice snažil utajit a ženě nabízel mimosoudní odškodnění. Ta to odmítla a připojila se ke současnému soudnímu řízení, kde může získat bolestné až 700 tisíc korun. Zdeňka Kopečková by navíc mohla  v občanskoprávním řízení po nemocnici požadovat odškodné.

Po odhalení případu zavedla ivančická nemocnice další pojistky, které mají zabránit jeho opakování. Existují jmenné seznamy nástrojů, před operací se navíc pořizuje fotodokumentace síta, podle které mohou instrumentářky počty zpětně zkontrolovat. 

Nemocnice v Ivančicích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24