Polský řidič, který u Kunovic usmrtil dva silničáře, u soudu odmítl vinu

Polský řidič nákladního auta, který loni v srpnu u Kunovic na Uherskohradišťsku srazil a usmrtil dva lidi, odmítl u uherskohradišťského okresního soudu vinu. Obžalovaný Adrian Pawel Wróbel řekl, že neví, co se v době nehody stalo, stěžoval si na zdravotní indispozici. Vyjádřil ale lítost a omluvil se pozůstalým. Za usmrcení dvou lidí z nedbalosti mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí jeden rok až šest let vězení.

Tragická nehoda se stala loni 4. srpna ráno na silnici I/50. Profesionální řidič nákladního auta Renault Master tehdy jel ve směru od Brna na Kunovice. Podle obžaloby řádně nesledoval situaci v provozu a jel rychlostí nejméně 110 kilometrů v hodině v místě, kde byla povolená rychlost omezena na 70 a následně na 50 kilometrů v hodině. Podle státního zástupce Tomáše Pindura nereagoval Wróbel na dodávku při krajnici se zapnutými oranžovými výstražnými světly a do stojícího vozidla narazil.

Odstavený Peugeot Boxer podle obžaloby po kolizi s nákladním autem srazil dva muže, kteří při pravé krajnici pokládali přenosné dopravní značení. Oba podle žalobce utrpěli mnohačetná zranění, na místě jim podlehli. Policie už dříve uvedla, že usmrceným mužům bylo 57 a 58 let a jednalo se o pracovníky soukromé firmy.

Dechová zkouška na přítomnost alkoholu i test na drogy byly u řidiče nákladního vozu, který z nehody vyvázl bez zranění, negativní.

Řidič tvrdí, že ztratil vědomí

Obžalovaný před soudem řekl, že se cítí nevinný. „Chtěl bych se všem upřímně omluvit, zejména rodině. Kdybych neměl děti, vzal bych si život. Nevím, jak se to stalo. Asi jsem ztratil vědomí, chtěl jsem otevřít okno, víc si nepamatuji,“ řekl Wróbel. Zmínil, že to byl okamžik, a kdyby mohl zastavit, udělal by to. Uvedl také, že na vyšetření v nemocnici po nehodě nebyl.

Do České republiky jezdil Wróbel často. Tvrdí, že vždy dodržoval dopravní předpisy a neplatil v zemi žádnou pokutu. V době nehody přejížděl z Německa na Slovensko. Připustil, že z Německa vyjížděl už den před havárií, ještě za světla. „Měl jsem přestávky na německo-českých hranicích a na dvou nefunkčních benzinkách. Nebylo to jenom půl hodiny, byly to delší přestávky,“ uvedl Wróbel. Soudu řekl, že nyní je nezaměstnaný a potýká se s psychickými problémy.

Podle svědka řidič vůbec nebrzdil

Podle řidiče auta, které jelo za Wróbelem, panovalo v době nehody pěkné počasí, nepršelo a byla dobrá viditelnost. Obžalovaný podle něj před srážkou nebrzdil. „Mně to připadalo, jako kdyby usnul. Vůbec nereagoval na silničáře. Byl to rovný úsek. Silničáři byli určitě vidět zdaleka, z kilometru,“ řekl svědek. Po nehodě poskytoval jednomu ze zraněných masáž srdce.

Před soudem svědčil také muž, který poblíž místa nehody zajišťoval výkopové práce. V souvislosti s nimi si pracovníky s dopravním značením přivolal. Uvedl, že na odstaveném autě měli zapnuté oranžové majáky.

Hlavní líčení bude u Okresního soudu v Uherském Hradišti pokračovat v listopadu. Vypovídat by měl znalec z oboru silniční dopravy. Obhajoba žádá předvolání znalce z oboru zdravotnictví, který by se měl vyjádřit ke zdravotnímu stavu obžalovaného těsně před nehodou a vlivu jeho případné indispozice na havárii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 1 hhodinou

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 2 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 4 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 13 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 14 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 21 hhodinami
Načítání...