Výstava ve Znojmě ukáže, jak se pohřbívalo v mladší době kamenné

Archeologové a muzejníci z jižní Moravy a Rakouska spolupracovali na nové výstavě věnované pohřbům v mladší době kamenné. Zájemci ji najdou v minoritském klášteře ve Znojmě. Přibližuje pohřební zvyklosti kultury s moravskou malovanou keramikou, včetně některých neobvyklých archeologických nálezů. Potrvá do konce října.

Nositelé kultury s moravskou malovanou keramikou žili na území dnešní střední Evropy v neolitu, v 5. a 4. tisíciletí před naším letopočtem. V širším okolí Znojma se uskutečnilo hned několik systematických výzkumů prováděných archeologickými ústavy a odborníky z brněnské a vídeňské univerzity.

„Vědecká bádání přinášela nové informace k jednotlivým sídlištním lokalitám, rondelové architektuře, avšak výjimečně k pohřbům. Teprve s odstupem času bylo možné informace k jednotlivým hrobům sesbírat a vědecky je vyhodnotit se záměrem podat nejen odborné veřejnosti ucelenější přehled o pohřebním ritu kultury s moravskou malovanou keramikou,“ uvedla Alena Nejedlá, archeoložka Jihomoravského muzea ve Znojmě a autorka výstavy.

Návštěvníci si prohlédnou autentické nálezy a reprezentativní výbavu hrobů, a to ze sbírek Jihomoravského muzea, Moravského zemského muzea a rakouských institucí. Odborníci rekonstruovali hroby lidí různého stáří pohřbených v pietní poloze, ale také jedince s oddělenými částmi těla. Některé hroby obsahovaly i kostry zvířat, případně jejich části.

„Zajímavostí bude určitě kostra umučeného muže z Mašovic zapůjčená z Moravského zemského muzea z ústavu Anthropos nebo třeba kosterní materiál s patologickými změnami způsobenými velkou fyzickou námahou za života jedince,“ popsala Nejedlá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 10 hhodinami

Malá města motivují obyvatele k trvalému pobytu penězi i výhodami

V řadě měst a obcí lidé bydlí, využívají jejich infrastrukturu a služby, ale přihlášení k trvalému pobytu tam nejsou. Radnice za ně tak do rozpočtu od státu nezískávají peníze. Proto se obyvatele k přihlášení snaží motivovat finančními dary i nejrůznějšími benefity. Například Studénka na Novojičínsku jim aktuálně v kampani nabízí dva tisíce sto korun.
před 10 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Úsek D35 mezi Křelovem a Slavonínem se s omezením otevře v neděli

Finišuje poslední část západního obchvatu Olomouce na dálnici D35 mezi Křelovem a Slavonínem. Stavba začala loni v únoru, podle původního harmonogramu tam měl být provoz zahájen na jaře příštího roku. Otevřená bude s omezením ale už v neděli dopoledne. Do podzimu tam budou auta jezdit v jednom jízdním pásu. Řidičům na západní periferii Olomouce se výrazně uleví.
před 15 hhodinami

Vedení jednoho z kontingentů Frontexu bude sídlit v Praze

V Praze bude od příštího roku sídlit vedení jednoho z kontingentů Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Bude řídit činnost stovek policistů agentury působících zejména na letištích v deseti zemích, které nemají vnější pozemní hranici s nečlenskými státy EU. Kontingent vznikl letos v lednu, jeho vedení je v tuzemském hlavním městě zatím dočasně.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Letní filmová škola promítá Karavan a připomíná Burtona

Uherské Hradiště se opět stalo centrem filmových nadšenců. Od pátku do konce července hostí Letní filmovou školou (LFŠ). Nesoutěžní přehlídku zahájí český snímek Karavan, s nímž Zuzana Kirchnerová soutěžila na letošním Cannes. Vedle představení nejnovější tuzemské tvorby připomene program také dílo Tima Burtona, Ulricha Seidla či hnutí Dogma 95.
před 19 hhodinami

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
24. 7. 2025

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
24. 7. 2025
Načítání...