Průlomové rozhodnutí na Šumavě. Pro turisty se otevře hraniční přechod Modrý sloup

8 minut
Studio ČT24: Modrý sloup na Šumavě se otevře turistům
Zdroj: ČT24

Hraniční přechod Modrý sloup na Šumavě se otevře turistům. Průlomové rozhodnutí ve čtvrtek vydala státní správa národního parku. O zpřístupnění cesty Luzenským údolím usilují na Šumavě už od devadesátých let. Zatímco z Bavorska je přechod přístupný, na české straně byly zatím veškeré snahy o otevření marné. Hlavním důvodem je ochrana tetřeva hlušce, který se v oblasti vyskytuje.

Podle mluvčího Správy Národního parku Šumava Jana Dvořáka se ale ještě letos lidé na Modrý sloup nebudou moci vypravit. „Musíme nejprve provést sčítání tetřevů, které proběhne nadcházející zimu. Zároveň musíme mít nastavena klidová území, která začneme projednávat na podzim. Čili nejbližší termín je rok 2023,“ sdělil.

Ke zpřístupnění Luzenského údolí totiž dojde díky výměně ve smyslu „něco za něco“. Znamená to povolení turistiky, ale s podmínkou, že se rozšíří klidové území pro tetřeva a nedojde ke snížení jeho populace. Turisté navíc budou moci do údolí jen v časově omezeném období, a to od 15. července do 15. listopadu. Denní doba bude omezena od 10 do 17 hodin.

„Navrhli jsme území o velikosti zhruba 3400 hektarů, které by se rozkládalo na území v okolí poledníku a nijak by nezasáhlo stávající turistické trasy či cyklotrasy,“ přiblížil plán klidových oblastí pro tetřeva Dvořák. Konkrétní plochy jsou podle něj už vybrané. „Jsou i součástí naší žádosti,“ podotkl s tím, že jde zejména o lesní komplexy.

Dvořák uvedl, že podle posledního sčítání žije na Šumavě 605 tetřevů. „V rámci rozhodnutí je nutnost, aby podle sčítání, které proběhne letos v zimě, populace čítala 735 jedinců,“ vyčíslil s tím, že takový nárůst považuje za reálný.

Obavy o funkčnost opatření

Proti rozhodnutí státní správy se vymezilo už několik ekologických organizací. Expert na ochranu lesů a divoké přírody Jaromír Bláha z Hnutí Duha, které dlouhodobě bojovalo za Luzenské údolí bez turistů, se domnívá, že pokud by dohoda fungovala podle plánu, šlo by o dobré řešení. „Na druhou stranu není nikde zaručeno, že kompenzace rozšíření klidové oblasti kolem poledníku budou dostatečné,“ upozornil. Podle něj o funkčnosti mají pochybnosti i místní ornitologové.

„Nynější výzkumy ukazují, že zvýšená návštěvnost tetřevovi vadí možná více než například lesnická činnost,“ sdělila členka Okrašlovacího spolku Zdíkovska Dagmar Kjučuková.

Ekologické skupiny zároveň chtějí, aby kompenzační opatření byla po určité době vyhodnocena. Národní park je na to podle Dvořáka připraven. „I v rozhodnutí je psáno, že musíme stále sledovat populaci tetřeva hlušce, aby nedocházelo k jejímu snižování. Čili počítáme s tím, že se bude dlouhodobě sledovat vliv turismu v tomto území na populaci tetřeva,“ řekl.

Protestní pochod

Na odpor ekologických skupina a nakonec i rozhodnutí soudů narazili v minulosti bývalí ředitelé Národního parku Šumava, kteří se o zpřístupnění Luzenského údolí pokoušeli. Kromě obcí a turistů usilovala o zpřístupnění místa i řada šumavských osobností.

Veškeré snahy nakonec vyústily v to, že spolek Otevřená Šumava uspořádal v létě 2015 protestní pochod. Tehdy se k Modrému sloupu vydaly přes dvě stovky návštěvníků. Spolek tehdy dostal stotisícovou pokutu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 9 hhodinami

Novým předváděcím pilotem gripenu je kapitán Ratz

Místo Ondřeje Španka usedl do kokpitu stíhačky Gripen jako předváděcí pilot letectva Jan Ratz. Na základně v Čáslavi skládal zkoušku pro vydání osvědčení, aby mohl vystupovat před veřejností. Ratz se poprvé lidem představí během otevřených dveří na základně v Čáslavi v sobotu 17. května, později letos pak ještě ve Velké Británii, Belgii, Francii i na Dnech NATO v Ostravě.
před 9 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 14 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 19 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 20 hhodinami
Načítání...