Muzeum ghetta Terezín bude mít vstup v podobě prosvětlené věže. Nová bude i forma expozice

Muzeum ghetta v Terezíně se opraví podle návrhu architektonického studia Skupina. Spolupracoval na něm slavný americký architekt Steven Holl. Vznikne nový vstup do historického objektu v podobě prosvětlené věže. Nový bude obsah expozice i její forma. Součástí rekonstrukce je propojení s venkovním prostorem, úprava parkoviště a nové infocentrum.

Do mezinárodní architektonické soutěže se přihlásilo 22 ateliérů z Česka, Slovenska, Německa a Maďarska. Porota vybrala pět, které odevzdávaly finální návrhy. „Hledali jsme týmy, které mají zkušenosti s opravami budov, ale zároveň mají mezi sebou krajináře. Na vítězi byla jednoznačná shoda,“ řekl předseda poroty Ondřej Synek.

Se studiem Skupina podepíše Památník Terezín do měsíce smlouvu. Letos se dopracuje návrh, příští rok se bude projektovat a další rok bude vyhlášena soutěž na dodavatele. Původní odhad nákladů na přeměnu bývalé základní školy, která slouží jako muzeum, byl sto padesát milionů korun.

Muzeum bude dva roky zavřené

Projekt se bude realizovat v letech 2023 a 2024, po tu dobu bude muzeum, které navštíví ročně 220 tisíc lidí, zavřené. S novou expozicí se otevře v roce 2025. „Právě potřeba nové expozice nás vedla k vyhlášení soutěže. Ta stávající je z roku 2001 a už neodpovídala ani svým obsahem ani formou současným požadavkům. Vyřešit bylo nutné také provoz, průchod návštěvníků, kteří se nyní hromadí v jednom místě,“ vysvětlila vedoucí historického oddělení Památníku Terezín Ivana Rapavá.

Původní soutěž byla cílena pouze na expozici, zadání se ale postupně rozšířilo. „Ukázalo se, že jsou důležitá i další témata jako parkoviště, infocentrum, park před muzeem, to vše bylo nutné vyřešit,“ řekla Rapavá. Významně se změní obsah stálé výstavy. „Zasadíme historii ghetta do širšího rámce, představíme situaci židovského obyvatelstva v roce 1938, představíme ghetto Terezín a budeme se zabývat i tím, co bylo po válce. Jak rychle se podařilo osídlit Terezín. Vzneseme otázku spravedlnosti poválečné i toho, jak se podařilo přeživším začlenit zpátky do společnosti,“ dodala.

Inspirace kresbou měsíční krajiny

Zcela nová bude forma. „Návrh vítězného studia byl nejvíc progresivní. Oslovila nás moderní přístavba, která je navíc motivovaná kresbou Měsíční krajina Petra Ginze z česko-židovské rodiny. Nakreslil ji v terezínském ghettu a kopii kresby nakonec vynesl do vesmíru v roce 2019 astronaut Andrew Feustel,“ uvedla Rapavá.

S nápadem na vytvoření „Tower of Light“, tedy světelné věže, přišel Steven Holl. „Dostal od nás veškeré podklady a přišel s ideou rozkladu denního světla na spektrum barev. Chceme tím vzbudit naději, že budou lepší zítřky, že je stále něco, k čemu můžeme směřovat,“ řekla Marcela Steinbachová ze studia Skupina, které zahrnulo do návrhu i parkoviště. Tam se návštěvníci při příjezdu hned dozvědí veškeré informace o Terezíně. Chybět nebude bistro ani sociální zázemí. Nově se dostanou třeba i do podkroví muzea, kde jsou plánovány holografické projekce. „Přáním je, aby se návštěva Muzea ghetta stala pro návštěvníky po všech stránkách silným zážitkem a podnítila jejich zájem o historii,“ řekl mluvčí Památníku Terezín Stanislav Lada.

Návštěvníci v Terezíně obvykle nejprve míří do Malé pevnosti a poté do Muzea ghetta. V letech 1940 až 1945 zavlekli nacisté do věznice gestapa v Malé pevnosti, terezínského ghetta a koncentračního tábora Richard v Litoměřicích přes dvě stě tisíc vězňů. Od roku 1947 jejich památku připomíná Památník národního utrpení, později přejmenovaný na Památník Terezín.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 4 hhodinami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 4 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
11:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 9 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 10 hhodinami

Demolice vyhořelého bazénu v Českém Krumlově začne v létě

Demolice bazénu v Českém Krumlově po požáru, který tam neúmyslně způsobil údržbář, jenž se loni v září snažil zlikvidovat hnízdo sršní, začne v červnu. Město za dva týdny vybere firmu, která starou plovárnu rozebere. Radnice chce na jejím místě postavit nové aquacentrum za více než půl miliardy korun.
před 13 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 14 hhodinami
Načítání...