Topolná chce zachovat vysílač. Ve hře je i jeho vyhlášení za památku

7 minut
Studio ČT24: Snaha o záchranu vysílače v Topolné
Zdroj: ČT24

Vysílač v Topolné na Uherskohradišťsku na začátku roku přestal po 69 letech šířit vysílání Českého rozhlasu na dlouhých vlnách. Jedná se o jedenáctou nejvyšší stavbu v Česku. Dva vysílače jsou vysoké 270 metrů. Nyní jim hrozí demolice, kterou by chtěli odvrátit jak radioamatéři, tak i samotná obec Topolná.

S koncem vysílání Českého rozhlasu na dlouhých a středních vlnách ztrácí význam i vysílač v Topolné. Místní o něj ale přijít nechtějí.

„Řada obyvatel Topolné má k vysílačům i citový vztah, protože pod nimi vyrůstala, trávila svůj pracovní život. S jistou nadsázkou lze říci, že některé rodiny mají přímo pod vysílači kořeny, protože sloužily také pro Československou lidovou armádu. Vojáci si zde našli partnerky a založili rodiny,“ přiblížil starosta Topolné Ladislav Botek.

Dodal také, že vysílače jsou dominantou, která je s Topolnou spojována. „Všechny tyto okolnosti nás vedou k tomu, že bychom – možná nejen já, ale i ostatní obyvatelé – byli rádi, kdyby nebyly zbourány a zůstaly zachovány,“ řekl.

Uvedl, že minulý týden bylo stavebním úřadem v Bílovicích vydáno rozhodnutí o povolení demolice. „To snad ještě neznamená definitivní ukončení osudu vysílačů. Je to pouze jeden z právních kroků, aby tato varianta mohla být uskutečněna,“ vysvětlil starosta.

Milionové náklady na údržbu

Instituce nyní projednávají možnost prohlásit vysílač za památku. S tím by ale byly spojeny náklady. Botek vyčíslil, že jen výměna kotevních lan, které jsou na hranici životnosti, by stála asi přes čtyřicet milionů korun a každoroční náklady s údržbou jednoho vysílače vyjdou na 1,5 až dva miliony. „To jsou náklady, které jsou pro momentální situaci obce nepředstavitelné,“ poznamenal.

Majitelem vysílače jsou České Radiokomunikace. „Vysílač v Topolné je momentálně ve stavu řízeného rizika, totiž je odstavený. O jeho budoucnosti se jedná. Budeme komunikovat s ostatními institucemi. To je jeden z důvodů, proč to nyní nemohu konkrétně komentovat, jelikož jednání jsou stále v běhu a zatím z nich není žádný konkrétní závěr,“ sdělila mluvčí společnosti Anna Tůmová.

Kromě snahy o prohlášení vysílače za památku do hry vstoupil bezpečnostní aspekt. Nedávné hackerské útoky na internetové platformy ukázaly na zranitelnost takového přenosu. Právě vysílače, speciálně pak analogové rozhlasové vysílání, by mohly být jakýmsi záložním zdrojem – například pro informování lidí při mimořádných bezpečnostních situacích. Senátní výbor pro obranu a bezpečnost proto před několika dny vyzval vládu, aby ještě jednou zvážila ponechání devíti analogových vysílačů na českém území.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 1 hhodinou

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 2 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 3 hhodinami

Řeku Smědou jako první v republice zpomalí příčné prahy

Příčné prahy mají zpomalit řeku Smědou v Bílém Potoce na Liberecku. Budou vůbec první v Česku. Řeku by měly mírnit při velké vodě a taky by měly zabránit vymílání jejího koryta. Usnadní i migraci ryb a dalších živočichů. Stavbu opatření zhruba za čtrnáct milionů zaplatí Povodí Labe. „Projektant čerpal inspiraci v alpských tocích a horských bystřinách na Madeiře,“ informoval mluvčí Povodí Labe Aleš Prokopec.
před 6 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 6 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 7 hhodinami

Hledači vltavínů ničí pole i lesy. Na jihu Čech se bojí, že jich ještě přibyde

Jihočeské Lhenicko se marně snaží vypořádat s nelegálními hledači vltavínů, kteří ničí pole a lesy. I přes policejní kontroly se vracejí na místa, kde mají několikametrové jámy. Vedení obce se navíc obává, že kvůli průzkumům v souvislosti s těžbou lithia výkopů a hledačů ještě přibyde. Místní proto volají po změně zákona, který by stanovil tvrdší tresty.
před 16 hhodinami

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
před 22 hhodinami
Načítání...