Archeologové objevili v Brně lebku pravěkého nosorožce. Na stejném místě jako v minulosti mamuta

Archeologové v Brně objevili zruba 18 tisíc let starou lebku nosorožce srstnatého. Narazili na ni při výkopových pracích ve Vídeňské ulici. Jde o spodní část lebky, ve které jsou stále zachované kořeny zubů. Zvíře tam pravděpodobně přitáhli lidé z období konce lovců mamutů, kteří mohli mít v této oblasti sídlo.

Část nalezené lebky nosorožce srstnatého
Zdroj: ČT24

Nález lebky paleolitického nosorožce srstnatého v oblasti Starého Brna nebyl pro archeology příliš překvapivý. „Máme z tohoto místa už několik takto starých kostí, například část mamuta a dalších zvířat. Víme, že tady sídlili lovci, kteří tato zvířata lovili,“ řekla Lenka Sedláčková z organizace Archaia Brno.

„Je to velmi jasný nález. Díváme se na kořeny zubů. Lebka leží na zubech, tak je nejstabilnější,“ popsala Martina Roblíčková z Ústavu Antropos.

Pracovníci Antroposu si lebku převezou do ústavu k dalšímu zkoumaní a očištění, aby pak mohla být zařazena do sbírek Moravského zemského muzea.

V oblasti starého Brna pracují archeologové velmi často, zajímá je především osídlení z 11. století z období Přemyslovců. V průzkumu ve Vídeňské ulici budou pokračovat. „Budeme zkoumat ještě prostory výtahové šachty a retenční nádrže. Očekáváme tam ještě další nálezy,“ uzavřela Lenka Sedláčková.