Tým Tempus zatkl Jiřího Večeře. Má jít o staré vraždy podnikatelů

Policejní tým zaměřený na nevyřešené zločiny z minulosti zatkl podle informací ČT Jiřího Večeře v souvislosti s dalšími dvěma vraždami, které se týkají případu lehkých topných olejů. Zlínský soud ho poslal do vazby. Soudy už projednávaly obvinění Večeře a dalších dvou lidí z vraždy podnikatele z 90. let, nakonec ale po dlouhých tahanicích zbývající dva muže zprostily obvinění pro nedostatek důkazů. Večeř sice loni dostal při sedmém soudním projednávání 15 let. Protože ale za mřížemi strávil několik let strávil již před rozsudkem a zbytek mu soud podmínečně prominul za dobré chování, byl teď už na svobodě.

Obvinění týmu Tempus přišlo sotva měsíc před promlčením dvou vražd z roku 1995. Jednání o vazbě pro hlavního podezřelého Jiřího Večeře dnes trvalo více než dvě hodiny, soud nakonec rozhodl, že muž zadržený před několika dny do vazební věznice zamíří. K první z vražd, ze kterých ho policie nově viní, došlo na zlínském sídlišti Mokrá – při výbuchu auta zahynul podnikatel Miroslav Kovařík. Později byl v Uherském Hradišti zastřelen František Blažíček, který poskytoval finanční půjčky.

Podle státního zástupce Romana Kafky se obvinění Jiřího Večeře opírá o výpovědi řady svědků. „Hovoří nově a velmi přesvědčivě o té trestní věci a výpovědi na sebe navazují,“ poukázal. Muži nyní hrozí trest 12 až 15 let vězení, vzhledem ke své minulosti ale může dostat i výjimečný trest.

Speciální tým Tempus zřídil v roce 2013 tehdejší policejní prezident Martin Červíček. Cílem formace, jejíž název je víc než příznačný (tempus – latinsky „čas“), je vyšetřovat letité případy uzavřené bez úspěchu. Skupina má jediného stálého člena, a to velitele týmu, který si své kolegy vybírá individuálně ke každému případu, takže jsou do vyšetřování zapojení i policisté z jednotlivých krajských ředitelství – v návaznosti na to, kde k činu došlo.

3 minuty
Josef Kvasnička: Večeř byl na svobodě od konce března
Zdroj: ČT24

První vraždu soud řešil 20 let

Zlínský podnikatel Marek Lehký zemřel 30. března 1995 v Kvasicích na Kroměřížsku. Jeho tělo roztrhala nastražená výbušnina. Muž obchodoval s lehkými topnými oleji. Sám měl údajně vystupovat v pozici tzv. bílého koně. Odmítal se však rozdělit o peníze s Milanem Šišmou, ačkoliv mu dlužil asi čtyřicet milionů korun. Podle původní obžaloby se Šišma pravděpodobně rozhodl, že svého „koně“ odstraní. Pomáhat mu měl Jiří Večeř, který v roli prostředníka oslovil Jana Marcinka, u kterého si měl objednat za půl milionu korun nájemnou vraždu.

Pětkrát si Jiří Večeř vyslechl v této kauze zprošťující rozsudek. Jeden z krajských soudců jej v minulosti odsoudil k jednadvaceti letům vězení, toto rozhodnutí ale později zrušil Ústavní soud kvůli procesní chybě. Soudní proces se tak protáhl až do února 2014. Večeř však strávil dlouhou dobu ve vazbě, a tak již byl za dobré chování propuštěn.

Kauza lehké topné oleje (LTO)

Případy podvodů s LTO se odehrávaly v České republice v 90. letech. Podstatou aféry byly daňové podvody. Česká republika přijala zákony, které umožnily zdaňovat zboží podle jeho názvu. Stejné suroviny se tak mohly zdaňovat různě - jako lehký topný olej nebo motorová nafta. Rozdíl ve zdanění byl přitom 12 korun/litr.

Při pátrání policie odhalila provázanost firem obchodujících s LTO s tehdejšími politiky a jejich rodinami. Například v roce 1993 si někteří podnikatelé objednali vraždu novináře, který o podvodech s LTO informoval. K vraždě nakonec nedošlo. V roce 1995 postupně zemřeli tři podnikatelé v Praze, Zlíně a na Kroměřížsku. Všichni obchodovali s LTO. Jedním z nich byl i Marek Lehký.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
před 2 hhodinami

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 4 hhodinami

Plavba Arnošta z Pardubic měla adrenalinové zakončení zaviněné poruchou

Po tříleté rekonstrukci, která vyšla na osmnáct milionů korun, se ve středu v podvečer porouchala výletní loď Arnošt z Pardubic. Loď byla v provozu od dubna. Na vině byla nejspíš překážka v plavební dráze. Loď neplánovaně přečkala noc u mola v Kuněticích. Ráno ji přijeli prohlédnout technici. Oprava motoru trvala zhruba šest hodin. V pátek ji čeká zkušební plavba a v sobotu by měla znovu vyjet s turisty.
před 5 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 6 hhodinami

Policie navrhla obžalovat 10 lidí a 16 firem v kauze libereckého dopravního podniku

Policie navrhla obžalovat deset lidí a šestnáct firem kvůli korupci a zmanipulování veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Kriminalisté vedou stíhání mimo jiné pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku a podplacení.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Začala stavba dalšího úseku D6

U Bochova na Karlovarsku začala stavba dalšího úseku dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary. Úsek Žalmanov–Knínice bude téměř sedm kilometrů dlouhý a stát bude přes dvě miliardy korun. Stavba by měla být hotová v listopadu 2027. Do Karlových Varů budou zbývat už jen dva úseky. S jejich dokončením se počítá do roku 2028.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ve čtvrtek hrozí silné bouřky. Víkend má být teplý, ale deštivý

Víkend má být deštivý s nejvyššími odpoledními teplotami kolem 25 stupňů Celsia. Ojediněle se mohou objevit i bouřky, vyskytnou se už ve čtvrtek, přičemž na jihu a jihovýchodě země mohou být i silné s úhrny kolem 30 milimetrů srážek a nárazy větru o rychlosti až 70 kilometrů v hodině, vyplývá z aktuální výstrahy a týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Falešné lékařky z jihu Čech ordinaci vedly i poté, co jí úřad odebral oprávnění

Podle vyšetřovatelů škoda jeden a půl milionu, podle Sdružení praktických lékařů naprostá rarita. Dvě ženy, které v jihočeské Kaplici podle policie neoprávněně provozovaly ordinaci, v tom měly pokračovat i poté, co jí krajský úřad odebral oprávnění a zdravotní pojišťovny ukončily smlouvy.
23. 7. 2025
Načítání...