Rodiče autistických dětí se dočkají pomoci i na Ostravsku. Startuje projekt Homesharing

Projekt Homesharing, který má pomáhat rodičům dětí s autismem, se po Praze a Pardubicích rozjíždí i na Ostravsku. Rodinám pomáhají proškolení hostitelé, kteří si na čas berou děti do péče. Rodiče se o své potomky musejí často starat prakticky 24 hodin denně a mnozí tak ani nemohou chodit do práce. Homesharing umožňuje péči o děti na pár hodin i na několik dní.

Projekt takzvaného homesharingu se začal testovat už loni v Praze a Pardubicích. V Moravskoslezském kraji ho nově zajišťuje nezisková organizace Mikasa. „Rodiče jsou často vyčerpaní a homesharing znamená, že o dítě bude postaráno někým jiným třeba na dvě hodiny denně nebo na víkend,“ říká ředitel organizace Michal Panáček. 

Takovou pomoc vítá například Olga Eliášová, která se kromě šestiletého autistického syna Václava stará i o jeho dva starší bratry. Václav nemluví a v noci spí jenom pár hodin. Rozdělit pozornost mezi všechny děti není podle jejich matky jednoduché: „Dítě, které má nějaký handicap nebo potřebuje v danou chvíli větší pozornost, vám vždy ubírá čas.“

Zájemci musí projít intenzivním školením

Nezisková organizace Mikasa v těchto dnech prostřednictvím svých webových stránek spustila nábor takzvaných hostitelů. Každý přihlášený nejdříve získá základní informace a péči o autistické dítě si vyzkouší nanečisto. Až poté následuje intenzivní školení. 

„To, co považujeme za samozřejmost, je pro ně luxus. Já si vyluštím křížovku, přečtu si knihu, můžu jít na koncert, ale oni ne, protože oni přecházejí z jedné práce do druhé, kde se starají o své dítě,“ upozorňuje jeden z přihlášených dobrovolníků Dalibor Čech.

V případě zájmu kraj přidá na službu více peněz

Základní školy v Moravskoslezském kraji navštěvuje 1500 dětí s autismem. Sdílenou péči o tyto děti finančně podpořilo několik dárců i hejtmanství, které poskytlo 200 tisíc korun. 

„V případě, že bude zájem nejen na straně dobrovolníků, ale také rodin, jsme odhodlaní tuto částku navýšit,“ ujišťuje náměstek moravskoslezského hejtmana Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

První hostitele by chtěla nezisková organizace Mikasa spárovat s rodinami už letos v létě. Na podzim pak plánuje zorganizovat další nábor dobrovolníků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 1 hhodinou

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 10 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 22 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
včera v 07:00

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
26. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...