Soud poslal do vězení další čtyři odběratele Březinova nelegálního lihu. Jednomu trest ještě zvýšil

Vrchní soud v Olomouci poslal do vězení další čtyři odběratele nelegálního lihu Radka Březiny. Třem obžalovaným potvrdil tresty od osmi do deseti let, jednomu pak senát zvýšil trest ze čtyř na pět let. Podíl na trestné činnosti byl u obžalovaných z Ostravy různý, škodu na daních žalobce vyčíslil na zhruba půl miliardy korun. Všichni čtyři muži vinu popírají.

Marek Macej u Vrchního soudu v Olomouci
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Nejvyšší, desetiletý trest si odpyká Petr Trubačík, Markovi Macejovi soud potvrdil 9,5 roku, Martin Plaček si odpyká osm let a Kamil Hrachovec pět let místo původních čtyř roků. Všem mužům soud uložil souhrný trest s ohledem na předchozí trestnou činnost.

Trubačíkovi a Macejovi hrozil za zkrácení daní trest ve vyšší sazbě, a to od devíti let a dvou měsíců do třinácti let a čtyř měsíců. Oba podle rozsudku krátili daně ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Hrachovcovi a Plačkovi hrozil trest v rozpětí pět až deset let.

Podle obžaloby Hrachovec, Macej, Plaček a Trubačík v letech 2003 až 2010 nakoupili od bratrů Březinových, kteří působili ve firmě Morávia-Chem, statisíce litrů takzvaného mimobilančního lihu a z toho dále vyráběli lihoviny, aniž by odvedli spotřební daň.

„Šlo o jednotlivé odběratele, takže rozsah byl různý. Obecně se dá mluvit o částce přes půl miliardy korun. Někteří z nich byli vysoce postavení odběratelé,“ řekl žalobce Robert Henzel.

Petr Trubačík a Kamil Hrachovec (zleva) u Vrchního soudu
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Macej: Březina lže, líh jsem od něj neodebíral

Muže usvědčovala především výpověď bratra lihového magnáta Tomáše Březiny, který žalobcům popsal fungování lihové mafie i napojení ostatních odběratelů. Přiblížil také způsob, jakým byl líh dopravován, a kolik jej obžalovaní odebrali. Díky tomu, že spolupracoval, byl podmínečně propuštěn na svobodu.

„Tomáš Březina lže. Celých deset let jsem bral líh z opavského lihovaru. Nikdy jsem s nimi nic neměl,“ řekl u soudu Macej. Výpověď Tomáše Březiny však považoval soud za věrohodnou. „Je podporována výpověďmi dalších svědků,“ uvedl soudce Petr Andrés.

Škoda na daních přesáhla pět a půl miliardy

Obchody s nezdaněným lihem, za kterými jako hlavní organizátor stál Radek Březina, vypluly na povrch v roce 2012. Většina členů z původní lihové mafie už byla pravomocně odsouzena. Škoda na daních byla vyčíslena na 5,6 miliardy korun. Březina dostal třináct let, později začali žalobci odkrývat navazující případy odběratelů lihu i těch, co obchod maskovali.

Řada z odběratelů lihu, jako je Stanislav Pražan a jeho syn, Milan Antoniazi, Petr Němeček, Milan Mikulašek či odběratelé a distributoři spjatí s Likérkou Drak, si už odpykává dlouholeté tresty. V případu dosud padlo 55 obvinění, necelá polovina stíhaných byla odsouzena, některá trestní řízení ještě běží.