Magnetická rezonance je veřejnosti nejvíce známá jako zobrazovací metoda při nemocničních vyšetřeních. „Je to metoda společností velmi ceněná, a to i proto, že je to neinvazivní záření, například oproti rentgenu. Také se skrze ni můžeme dívat na dynamiku biologických vzorků,“ řekl vedoucí týmu Petr Neugebauer.
Jedním z cílů výzkumu je podle Neugebauera zrychlit vyšetření na magnetické rezonanci, které v dnešní době trvá zhruba třicet minut. „Vyšetření u lékaře by probíhalo tak, že by pacient prošel dveřmi, které by ho proskenovaly. Superpočítač by zpracoval data, a než by se pacient dostal do místnosti lékaře, trvalo by to zhruba sedm sekund. Tam by už měl k dispozici výsledky vyšetření,“ vysvětlil Petr Neugebauer. Dodal, že by se tímto vyšetřením například zjistilo, jaké má člověk nemoci či jak reaguje na různé léky či stravu.
Spektrometr ale vědcům pomůže také při sledování dynamických dějů, studiu nových materiálů i biologických vzorků.
První spektrometr v Československu zkonstruoval Josef Dadok v Brně v roce 1960. I proto se Petr Neugebauer rozhodl svůj výzkum rozvíjet právě v Brně, ve vědecko-výzkumném centru CEITEC.