Prostějovští hokejisté dostali stopku na dotace. Podle soudu šéf klubu podváděl

Krajský soud v Brně poslal na pět let do vězení bývalého šéfa mládežnického hokejového klubu v Prostějově Michala Tomigu. Důvodem je dotační podvod a daňový únik. Samotný klub pak nesmí čtyři roky přijímat žádné dotace. Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaný Tomiga se proti němu na místě odvolal. 

Michal Tomiga
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Obžalovaný byl uznán vinným za zločin dotačního podvodu dílem dokonaný, dílem ve stadiu pokusu a za přečin zkrácení daně, poplatku a podobné platby. Za to byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání pěti let se zařazením do věznice s ostrahou,“ řekla zástupkyně mluvčí soudu Miroslava Klusová.

Obžalovanému spolku LHK Jestřábi Prostějov pak krajský soud uložil trest v podobě zákazu přijímaní dotací a subvencí na dobu čtyř let. 

Zatajil důležité informace

Mládežnický hokejový klub v Prostějově žádal na roky 2016 a 2017 město a Olomoucký kraj o dotace, v té době době ale Jestřábi čelili exekucím. Šlo o nezaplacené nákupy sportovního materiálu a dluhy za ubytování.

Podle žalobce Michala Píše předseda klubu v žádostech o dotace exekuční řízení zatajil. „V žádostech o poskytnutí dotace uvedl nepravdivé údaje a způsobil takovým činem značnou škodu,“ uvedl.

Podle obžaloby klub v roce 2016 dostal od města 2,8 milionu, přičemž na jeho účet šlo půl milionu. Od kraje pak získal dalších 1,3 milionu. Na další rok žádal od města 3,8 milionu a od kraje 1,4 milionu, žádné dotace už ale na účet klub nedostal. Krajská dotace neprošla a peníze od města šly přímo subjektům. 

Dar, nebo reklama? 

Tomiga podle obžaloby také ve čtrnácti případech manipuloval s fakturami. Buď je podle státního zástupce nezaúčtoval, nebo je do účetnictví zařadil jako dar, i když měly být evidovány jako reklama. Tímto měl stát připravit na DPH bezmála o 400 tisíc korun. 

Michal Tomiga obvinění odmítl už dříve, u brněnského krajského soudu se v počátku hlavního líčení nevyjádřil. Proti rozsudku se na místě odvolal a případ si tak převezme Vrchní soud v Olomouci.