Zemřel zaměstnanec Explosie zraněný při požáru střelného prachu

Zemřel jeden ze čtyř lidí zraněných při požáru střelného prachu v pardubické Explosii. Oznámila to společnost, jejímž zaměstnancem byl, informaci potvrdil její mluvčí Martin Vencl i kriminalisté. Další dva zranění zůstávají v popáleninovém centru vinohradské nemocnice v Praze, o jednoho pečují lékaři v Brně.

Podle vyjádření Explosie zemřel jeden ze zraněných v sobotu večer ve vinohradské nemocnici v Praze. Její mluvčí Tereza Romanová uvedla, že zemřel nejvíce popálený muž. „Zemřel na popáleninový šok. Jedná se o muže, který měl popáleniny na více než 90 procentech těla,“ upřesnila.

Soustrast rodině vyjádřil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). „Všem blízkým vyjadřuji nejhlubší soustrast. Snažíme se taktně o pomoc rodině, pomůžeme případně i organizačně, podle potřeb a souhlasu blízkých,“ uvedl.

Při požáru utrpěli zranění čtyři lidé, jeden z nich měl podle záchranářů popáleniny na více než 90 procentech těla. V kritickém stavu však byli všichni tři pacienti, které hospitalizovali na Vinohradech.

Ve společnosti, která v pardubickém Semtíně vyrábí výbušniny, se podle jejího mluvčího Martina Vencla v pátek ráno vznítil střelný prach. „Došlo k zahoření střelného prachu při jeho zpracování při výrobě. Bylo to v budově, kde se prach suší,“ upřesnil.

Ze čtyř lidí, kteří utrpěli zranění, přepravili záchranáři tři do popáleninového centra na pražské Vinohrady. Dva v nemocnici zůstávají. Podle mluvčí Romanové jsou v umělém spánku na jednotce intenzivní péče. „Jejich stav je dále velmi vážný,“ podotkla.

Čtvrtého zraněného přepravili nejprve do královéhradecké fakultní nemocnice, nyní je ve Fakultní nemocnici Brno. Kromě popálenin utrpěl také vážné poranění hlavy. Do Brna jej převezli v pátek večer.

„Byl ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Napojen byl na plicní ventilaci,“ upřesnil lékařský náměstek hradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. Mluvčí Fakultní nemocnice Brno uvedl, že nemocnice na přání rodiny nesdělí informace o pacientově stavu.

Událostí se zabývá komise, kterou ustavila sama Explosia, zároveň ji vyšetřuje báňský úřad, hasiči a policie, která má podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti.

Explosia vyrábí výbušniny a střeliva. Firma existuje od roku 1920, od roku 2002 ji stoprocentně vlastní stát. Vyrábí mimo jiné plastickou trhavinu Semtex. Nehody nejsou v jejím provozu zcela ojedinělé. Pátečnímu požáru předcházel výbuch z loňského října, tehdy se ale incident obešel bez zranění, byť Explosia později dostala pokutu od báňského úřadu.

Zato v srpnu 2017 utrpěli při havárii lisu tři lidé zranění a při nehodě v objektu, kde se vyráběl Perunit, ke které došlo v podniku 20. dubna 2011, zemřeli čtyři zaměstnanci.